fbpx

InfoDAY izba bg1

Gościem Comparic24.tv, czyli największej telewizji internetowej poruszającej tematy z zakresu inwestycji i gospodarki był Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Podczas trwającej blisko pół godziny rozmowy poruszono szereg istotnych dla przedsiębiorców tematów np. Tarcz Antykryzysowych czy sytuacji przedsiębiorców w zachodniopomorskim pasie nadmorskim. Prowadzącym rozmowę był red. Piotr Gembarowski.

     Dyrektor Piotr Wolny odpowiadał na pytania związane z funkcjonowaniem Północnej Izby Gospodarczej w czasie pandemii koronawirusa oraz o tym, w jaki sposób Izba reprezentuje głos swoich członków podczas spotkań z przedstawicielami instytucji rządowych oraz samorządowych. Za nami bardzo [pracowite kilka miesięcy. Efektem aktywnego działania Izby jest m.in. ostateczny kształt działań pomocowych wdrażanych przez Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski.  – Jesteśmy pośrednikiem między przedsiębiorcami, a sektorem publicznym i decydentami.  Prowadziliśmy konsultacje na poziomie krajowym, wskazywaliśmy rozwiązania jakie powinny być wdrażane do kolejnych modułów tarcz antykryzysowych.

   Red. Gembarowski pytał o konsekwencje zamknięcia granic dla przedsiębiorców z branży turystycznej: - W województwie zachodniopomorskim branża turystyczna jest inteligentną specjalizacją i poza branżą metalową najważniejszą gałęzią gospodarki. Obecnie zarezerwowanych jest 30% miejsc w hotelach, a zwykle w czerwcu było to ponad 80%.  Bez turystów zagranicznych nie ma szansy na to by przedsiębiorcy dobrze funkcjonowali, inwestycje w pasie nadmorskim w ostatnich latach mocno celowane były w turystę zagranicznego. Od kilku tygodni apelowaliśmy o przygotowanie planu otwarcia granic i rozmrażania gospodarki, przedsiębiorcy o rozwiązaniach dowiadują się z konferencji prasowych, a nie z konsultacji. Rząd pokazał plan rozmrażania gospodarki za późno. Udało się Północnej Izbie Gospodarczej i samorządowi lokalnemu wystosować apel o otwarcie granic dla małego ruchu przygranicznego. To była bardzo istotna sprawa, bo przepływ ludzi odbywa się w naszym mieście w sposób ciągły niemal codziennie – mówił dyrektor dr Piotr Wolny.  – Sezon stracony może być „gwoździem do trumny” dla wielu firm, a co za tym idzie wzrostem bezrobocia i spadkiem PKB nie tylko dla naszego regionu, ale i dla całej Polski – mówił Dyrektor Piotr Wolny.

   Jak mówi dr Piotr Wolny dystrybucja środków finansowych powinna koncentrować się na ułatwieniach dla przedsiębiorców. Mowa np. o obniżeniu kosztów pracy czy obniżeniu podatku VAT. Byłoby to skuteczniejsze i bardziej przyjazne dla przedsiębiorców niż np. „bon turystyczny” – To nie są systemowe rozwiązania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Czekamy na jeszcze większe zaangażowanie Rządu np. w szykowanie programów pomocowych czy kredytów obrotowych, które spowodują, że przedsiębiorcy otrzymają gotówkę, która pozwoli im na inwestycje i bieżące regulowanie swoich zobowiązań. Niezbędny jest też dostęp do kredytów niskooprocentowanych czy gwarancji bankowych, tego nie ma, a były postulaty przedsiębiorców by to działanie było szersze. Komisja Europejska wydała zgodę na pomoc publiczną, a rozwiązań nadal brakuje – mówi dr Piotr Wolny.

 

CAŁA ROZMOWA PIOTRA GEMBAROWSKIEGO Z DREM PIOTREM WOLNYM: