Opłata wynosi tylko 1 od wartości wadium 3

 Przedstawiciele i członkowie Północnej Izby Gospodarczej uczestniczyli w spotkaniu on-line z Ministrem Finansów p. Tadeuszem Kościńskim i urzędnikami z Ministerstwa Finansów oraz wiceministrem Rozwoju, Pracy i Technologii p. Andrzejem Gut–Mostowym. Minister Finansów prowadzi spotkania z biznesem, aby dowiedzieć się jakie przedsiębiorcy mają problemy i potrzeby. A tych jak okazało się jest sporo. Spotkanie zorganizowała Polska Fundacja Przedsiębiorczości w ramach cyklu „Dialog z Biznesem”

Przedsiębiorcy Północnej Izby Gospodarczej zabierają głos na spotkaniu z Ministrem Finansów

     Północna Izba Gospodarcza to największy samorząd gospodarczy na Pomorzu Zachodnim. Przedstawiciele Izby na zaproszenie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości spotkali się z Ministrem Finansów Tadeuszem Kościńskim. Pytań było wiele, bo ostatni czas przynosi szereg wątpliwości dotyczących np. spraw podatkowych.  - W pierwszej kolejności padły pytania o skutki zmiany przepisów dot. opodatkowania CIT spółek komandytowych – to chyba najbardziej gorący temat ostatnich tygodni. Przedsiębiorcy pytali o modyfikację wprowdzonych rozwiązań m.in. w zakresie umożliwienia spółkom komandytowym opodatkowania w formie tzw. Estońskiego CIT oraz o sens pozostawienia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla wspólników spółek komandytowych, skoro mają być podatnikami CIT, a ich wspólnicy otrzymywać dywidendę a nie przychody z działalności gospodarczej. To faktycznie spore obciążenie i brak spójności wdrożonych rozwiązań, powszechnie krytykowanych przez biznes – mówi Michał Wojtas, członek prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

   Zapytaliśmy o najnowsze wątpliwości podatkowe dotyczące pojawiających się rozbieżności w interpretacjach podatkowych dotyczących stuków dofinansowań w ramach tarcz antykryzysowych:

Co z rozbieżnością interpretacji dot. dofinansowania do wynagrodzenia pracowników? Czy MF wyda interpretację ogólną lub objaśnienia podatkowe?  Te pytania jak i wiele innych zostały przez stronę ministerialną przyjęte i obiecano przyjrzeć się sprawie oraz wydać objaśnienia lub interpretację – dodaje Michał Wojtas.

Przedsiębiorcy pytali, Minister Kościński i przedstawiciele administracji rządowej odpowiadali

    Przedsiębiorcy zainteresowani byli wieloma tematami. O Estoński CIT dla spółek komandytowych pytał Daniel Tarczyński z firmy Fliege. O sprawy związane z podatkami i odliczanie składek związanych ze spółkami komandytowymi pytała Natalia Gorczyca, przedsiębiorczyni prowadząca jedną z największych kancelarii podatkowych z Pomorza Zachodniego.  – Zmiany są galopujące, przedsiębiorcy często na to narzekają. Trudno jest je zinterpretować – mówiła Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. – Przed nami rok niepewności gospodarczej, na rynku frachtowym stawki rosną o kilkaset procent i nie wiadomo, jak nasz rynek gospodarczym będzie się zachowywał – mówiła Prezes Laura Hołowacz, pytając o wsparcie dla przedsiębiorców poza Tarczą Finansową. Do pytania przyłączył się mec. Patryk Zbroja. Padło również pytanie Katarzyny Michalskiej na temat dalszych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Minister Kościński: „Dostosowujemy system wdrażania Funduszy Europejskich do potrzeb przedsiębiorców”

       - Bardzo dziękuję, że znaleźliście Państwo dla nas czas. Dla mnie najważniejszy jest stały dialog z biznesem. Administracja publiczna powinna słuchać tego, co rynek ma do powiedzenia. Dwa lata temu, gdy dołączyłem do Ministerstwa Finansów zainaugurowaliśmy inicjatywy mające przybliżyć Ministerstwo Finansów do przedsiębiorców. Jedną z nich jest cykl spotkań „Dialog z Biznesem”, które odbywają się regularnie i dzięki którym staramy się ułatwić Państwu prowadzenie biznesu w Polsce – mówił minister  finansów, funduszy i polityki regionalnej. – Dostosowujemy system wdrażania Funduszy Europejskich do potrzeb przedsiębiorców. Wprowadziliśmy już wiele uproszczeń, ale  wciąż szukamy rozwiązań, które sprawią, że sięganie po fundusze unijne będzie prostsze, oczywiście przy zachowaniu dbałości o publiczne pieniądze – dodała Minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

   Partnerem przy organizacji pierwszego na Pomorzu Zachodnim spotkania  „Dialog z Biznesem” była Polska Fundacja Przedsiębiorczości. - Chciałbym podziękować przedsiębiorcom za obecność i prowadzenie działalności gospodarczej w tych trudnych czasach oraz przedstawicielom Ministerstwa Finansów oraz innych Ministerstw za rozmowę i odpowiedzi na pytania przedsiębiorców. Liczę na to, że pandemia szybko się skończy i będziemy mogli wrócić do normalnej, zdrowej działalności bez lockdownu – mówi Prezes PFP Marcin Pawłowski.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców