Tarcza finansowa 1.0 4

 

Mecenas Rafał Malujda – prawnik blisko współpracujący z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie nagłośnił temat obostrzeń jakimi dotykani są mieszkańcy Pogranicza, szczególnie landu Meklemburgia Pomorze-Przednie. Mieszkańcy za każdym razem przekraczając granicę muszą legitymować się nowym testem na koronawirusa, co wiąże się z dużymi kosztami. Mecenas wspólnie z radną Katarzyna Werth zapowiadali, że jeżeli władze landu nie uregulują przepisów tak, by były one bardziej przyjazne dla mieszkańców dojeżdżających do pracy w Polsce z Niemiec to będzie zmuszony podać władze do sądu. Sprawa znalazła swoje rozwiązanie w ubiegłym tygodniu. Poparcie dla inicjatywy Mecenasa Rafała Malujdy wyraziła Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie.

Nie będzie pozwu przeciwko władzom niemieckiego landu. „Podpisaliśmy ugodę”. Co się udało?

    Mecenas Rafał Malujda przyznaje, że skarga gotowa była już w grudniu 2020 roku. Przez wiele tygodni trwała dyskusja nad jej kształtem. Poparcie społeczne inicjatywy było bardzo duże szczególnie wśród mieszkańców Pogranicza. – Idea i wizja Euroregionów bardzo nam się podoba i nie możemy mówić, że Strefa Schengen nagle przestaje obowiązywać i przestajemy przestrzegać swobód unijnych. My, jako mieszkańcy ufaliśmy tym swobodom kształtując swoje życie i mieszkając po stronie niemieckiej chcemy być równo traktowani przez władze landu – mówi Mec. Rafał Malujda w rozmowie z Radiem Plus. – Najbardziej uderza we mnie i wszystkich mieszkańców wizja zamknięcia granic. Mowa o takim zamknięciu jak z wiosny 2020 czy mechanizmy, które de facto prowadzą do ograniczenia ruchu. Musimy planować swoją działalność zwinnie i być gotowym na zmianę przepisów. Zmotywowało mnie do działania to, że chciałem sprawdzić jak działają reguły unijne. To rzutuje na naszą przedsiębiorczość, pracę, życie obywatelskie i życie rodzinne – mówił mec. Rafał Malujda.

    Sprawa zakończyła się bardzo pozytywnie o czym mecenas Malujda poinformował w mediach społecznościowych: - Podpisaliśmy ugodę z Rządem Meklemburgia Pomorze - Przednie w sprawie wywołanej skargą o stwierdzenie nieważności przepisów oraz w zakresie działań prowadzonych od jesieni 2020r. przez Katarzyna Werth. Z perspektywy skargi - rzeczywista redukcja kosztów testów dla wszystkich osób dojeżdżających do pracy w PL Czy DE i uczących się z 35 do 10 Euro, postawienie centrów testowych na przejściach granicznych w Lubieszynie i Świnoujściu oraz skierowanie wniosku do Rządu Federalnego o finalne sfinansowanie darmowych testów w miarę podejmowanych przez Rząd Federalny rozwiązań ogólnosystemowych w walce z pandemią – relacjonował sukces mecenas.

   - Ważne jest to, że to Rząd Meklemburgii rozpoczął z nami rozmowy ugodowe i faktycznie pojawiło się pytanie, czy nie lepiej zacząć współpracę na pograniczu od porozumienia i kolejnych konstruktywnych działań. Żeby nie było wątpliwości - porozumienie nie przyszło łatwo i faktycznie obie strony musiały dokonać pewnych ustępstw, poznając jednocześnie uwarunkowania drugiej strony. Jednocześnie - nie zrezygnowaliśmy z roszczeń i argumentacji w przyszłości, co również znalazło się w ugodzie. Poza tym, dla formalności, Land pokrywa koszty postępowania – dodaje mecenas Rafał Malujda.

Izba wspiera działania mec. Malujdy. „Wprowadzając takie przepisy powinno się brać pod uwagę wiele czynników”

   Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera aktywne działania mecenasa Rafała Malujdy w walce o prawa mieszkańców pogranicza. To temat, który podejmowaliśmy wielokrotnie w kontekście przedsiębiorców oraz ich pracowników.

    - Pan Rafał Malujda  walczy o słuszną sprawę nie tylko jako prawnik, ale mieszkaniec  pogranicza solidaryzujący się z problemami mieszkańców. Sprawa dotyczy wielu tysięcy mieszkańców pogranicza dla których wprowadzone zasady  między innymi  odpłatnych testów  na Covid  blokują życie zawodowe i osobiste. Ta skarga wniesiona do sądu powinna aktywizować polityków po obu stronach , który mają mandat społeczny do działania właśnie w takich sprawach – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

   - Wszyscy  oczywiście mamy świadomość konieczności wprowadzenia racjonalnej ochrony przed koronawirusem, ale wprowadzając takie przepisy powinno się brać pod uwagę wiele czynników, a przede wszystkim transgraniczne zależności  mieszkańców, którzy zdecydowali się osiedlić  przy granicy z Polską. Północna Izba gospodarcza zawsze będzie wspierała takie inicjatywy. One bronią interesów przedsiębiorców – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.

Niemiecki lockdown przynajmniej do Wielkanocy

    Północna Izba Gospodarcza od wielu miesięcy regularnie informuje o sytuacji na pograniczu. Trwający od miesięcy niemiecki lockdown bardzo poważnie odbija się na naszej sytuacji gospodarczej, co odczuwają przedsiębiorcy na Pomorzu Zachodnim. Oficjalne informacje mówią o tym, że obostrzenia zostaną u naszych sąsiadów przynajmniej do 14 marca, ale przedsiębiorcy spodziewają się, że mogą potrwać przynajmniej do Wielkanocy. Co dalej? Tutaj na przewidywania jeszcze jest za wcześnie, bo pandemia się nie zatrzymuje.

   - Czas do Wielkiej Nocy to czas minimalny do kiedy będziemy mieli do czynienia z lockdownem niemieckim. Jest gorąca dyskusja w tej sprawie, bo kraje związkowe chcą często podejmować samodzielne decyzje dotyczące obostrzeń czy powrotu do szkół, a póki co to jest niemożliwe. W zależności od sytuacji w danym regionie podejmowane będą decyzje, nie ma tu jednak jednoznacznego stanowiska. Przedsiębiorcy bardzo oczekują luzowania restrykcji, choć obawy Rządu niemieckiego są bardzo duże i słychać coraz więcej na temat zagrożenia mutacjami z Wielkiej Brytanii czy z południowej Ameryki. Mutacja może stać na przeszkodzie, by luzować w Niemczech niektóre gałęzie gospodarki – mówi Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

  - Najbardziej cierpią hotelarze i gastronomia, wszystkie sektory żyjące z turystyki. Turystów z Polski właściwie w Niemczech nie ma. Starty są ogromne, a obawy o recesje coraz większe – dodaje Wiceprezes Jarosław Tarczyński.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW luty2021 1140x320 kopia