Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk była wraz z innymi ekspertkami gościem programu „Webinar LIVE” organizowanym przez Polską Fundację Przedsiębiorczości oraz portal wszczecinie.pl. Głównym tematem był trzeci lockdown oraz to, jak obostrzenia będą dotykać przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w czasie pandemii koronawirusa.

 

Hanna Mojsiuk o kondycji przedsiębiorców w czasie trzeciego lockdownu

   W dzień dyskusji ogłoszono kolejne obostrzenia dla przedsiębiorców. Nie brakowało więc dość surowych ocen działania Rządu oraz opinii, że 13 miesięcy w objęciach lockdownów i koronawirusa musi mieć zły wpływ na gospodarkę zarówno z punktu widzenia przemysłu jak i sektora MŚP: – Od kilku dni przedsiębiorcy przeczuwali, że obostrzenia zostaną wprowadzone. To jest związane ze wzrostem zakażeń. Mamy ponad 34 tysiące zakażonych i nikt z nas nie jest zdziwiony tym, że działania muszą być podjęte. Nie wprowadzono ograniczenia mobilności, ale wydaje mi się, że jest to związane z tym, że musiałoby być to wprowadzone ustawą, a nie rozporządzeniem – wyjaśnia Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

     Prezes PIG zauważa, że w znacznej gorszej sytuacje są sektory gospodarki nieczynne od jesieni 2020. To dla nich w pierwszej kolejności powinno zostać przygotowane wsparcie.

     – W najtrudniejszej sytuacji pozostaje branża HoReCa (łączne określenie sektora hotelarskiego oraz gastronomicznego – przypis. red.) i wszystkie powiązane z nią firmy. Turystyka to nasza domena i jako region jesteśmy bardzo silnie uzależnieni od sytuacji tego sektora gospodarki. Obawiam się szerokiej fali upadłości takich firm, nie są to dobre informacje – mówi Mojsiuk.

 

Przedsiębiorców najbardziej dotyka brak poczucia stabilizacji

  Eksperci nie mają złudzeń – i ostatnie opinie przedstawicieli Rządu i liczba zachorowań zdaje się to potwierdzać – lockdown nie skończy się 9 kwietnia.

   – To nie jest kwestia dwóch tygodni czy miesiąca. Od ponad roku trwa niepewność tego, co się będzie działo w kolejnych tygodniach. W danych makroekonomicznych się bronimy, bo połowa branż dobrze sobie radzi i ona uzupełnia w statystykach straty przedsiębiorców objętych lockdownem. Mamy więc pewien dysonans: świetnie radzą sobie przemysł, produkcja czy branża e-commerce, a w dramatycznej sytuacji są turystyka, hotelarstwo, gastronomia czy branża eventowa – zauważa Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie. – Upadłości już są. Hotele i restauracje bardzo często nie są w stanie wytrzymać kolejnych obostrzeń – dodaje ekspertka.

    – Dwa tygodnie lockdownu nie będą kluczowe, skoro mamy cały rok pełen obostrzeń. To jest czas, który niewiele zmieni gospodarczo. Pytanie, czy po świętach zacznie się luzowanie obostrzeń. Przedsiębiorcy bardzo mocno czekają na odwilż gospodarczą i jest wiele branż, dla których tylko szybki powrót do pracy to szansa na istnienie – dodaje Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

    Webinar Live Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości odbywa się w co drugi czwartek. Można go oglądać na Facebooku portalu wSzczecinie.pl: https://www.facebook.com/wszczeciniepl.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW Marzec 2021 1140x320