Nasz głos jest słyszalny!
 
W zapowiedzi  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii o objęciu Tarczą Branżową nowych kodów PKD znalazły się te, o które postulowaliśmy! Są to:
 
✅ 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
✅ 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
✅ 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne

Tarcza antykryzysowa 9.0 ma kontynuować zadania swoich poprzedniczek. Przede wszystkim ma być nie tylko kontynuowana, ale też rozszerzona o kolejne branże, wspierając przedsiębiorców w tym trudnym dla wszystkich okresie. Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przedłużenie programu wsparcia nastąpi już lada moment.  
Obejmie kontynuację świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS, ochronę miejsc pracy, jednorazowe bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, a także dalsze wspieranie dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw.
 
 
 
 
Przypominamy również, że dzięki staraniom Izby Tarcza 6.0 została rozszerzona o postulowane przez nas kody PKD:
✅ 49.32.Z Działalność taksówek osobowych
✅ 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)
✅ 90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
✅ 96.01.Z Pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich
✅ 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
✅ 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
✅ 55.30.Z Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
✅ 79.11.A Działalność agentów turystycznych,
✅ 79.12.Z Działalność organizatorów turystyki,
✅ 52.23.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.

Nie będzie zwolnień? 

68% firm nie planuje żadnych ograniczeń wydatków w obszarach związanych z zatrudnieniem pracowników w 2021 roku. Tak wynika z raportu do Badania rynku pracy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przeprowadzonego przez LSJ HR Group. 

Część firm z regionu planuje jednak różne ograniczenia wydatków związanych z pracownikami. Co piąta ankietowana firma zakłada wstrzymanie nowych rekrutacji, co mimo wszystko jest pozytywnym sygnałem w stosunku do 2020, w którym co czwarta firma wstrzymała rekrutację. 6% badanych firm planuje redukcję zatrudnienia w 2021 roku, co stanowi spadek o 10 pp. w stosunku do działań prowadzonych w 2020 roku. 50% firm, które zamroziły płace w roku ubiegłym, planuje utrzymanie tego ograniczenia w bieżącym roku. Dalsze obniżki płac planuje 4% badanych w stosunku do 12% firm, które już obniżyło wynagrodzenia w roku 2020 (spadek o 8 pp.). 

Badanie rynku pracy zrealizowane wśród firm ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wskazuje jasno, że pandemia odbiła swoje piętno na pracodawcach i ich decyzjach biznesowych. I choć ponad połowa firm nie zamierza wprowadzać ograniczeń wydatków związanych z zatrudnieniem, to warto wziąć pod uwagę, że drugą stronę medalu stanowią ci, którzy nie będą powiększać swoich zespołów, a i tacy, którzy je zredukują.  

- W tej sytuacji z pewnością coraz większą rolę zacznie odgrywać możliwość elastycznego zarządzania zespołem, czyli poszukiwanie rozwiązań takich jak praca tymczasowa, które pozwalają na dostosowanie potrzeb zatrudnieniowych do możliwości – twierdzi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor LSJ. -  W ten sposób w momencie, kiedy jest to niezbędne, pracodawca może wzmocnić pracowników etatowych o dodatkowych członków zespołu, bez biurokratycznej otoczki związanej z zatrudnieniem. Za przepracowane godziny pracowników tymczasowych pracodawca płaci bowiem agencji na podstawie prostego wyliczenia i wystawionej faktury. 

O tym, że pandemia miała i nadal ma duży wpływ na szereg decyzji biznesowych przedsiębiorców z regionu świadczą też dane wskazujące, że co trzecia firma ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego skorzystała z rządowej tarczy antykryzysowej. 27% firm było zmuszonych wstrzymać bądź ograniczyć inwestycje, a co piąta firma wstrzymała lub czasowo ograniczyła swoją działalność.  

Te i więcej informacji dot. rynku pracy w regionie zawiera raport z „Badania rynku pracy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, którego pełna wersja dostępna jest nieodpłatnie na stronie lsj.pl.  

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęło konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej.

W miniony weekend Polska została uznana za kraj wysokiego ryzyka epidemicznego przez Niemcy. To oznacza jeszcze poważniejszą sytuację na polsko-niemieckim pograniczu i jeszcze więcej komplikacji w zagadnieniach gospodarczych. Mowa m.in. o pracownikach transgranicznych, obrocie towarowym czy rozwoju zachodniopomorskiej turystyki. – Lockdown w Niemczech trwa i nic nie zapowiada zmiany sytuacji. Już kilka miesięcy temu mówiłem o konsekwencjach niemieckiego lockdownu dla Polskiej i zachodniopomorskiej gospodarki. Coraz więcej pęknięć już widać. Mowa o sprawach społecznych, ale i np. ograniczanym obrocie handlowym czy zrywanych łańcuchach towarowych – mówi Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński.

Podkategorie

Północna Izba Gospodarcza inspiruje przedsiębiorców. Powstanie nowy produkt turystyczny

Międzynarodowe projekty realizowane przez Północną Izbę Gospodarczą realnie wpływają na kształt działania przedsiębiorców w województwie Zachodniopomorskim. Jedną z inicjatyw podejmowaną w ostatnich miesiącach jest koncepcja z międzynarodowego projektu Baltic Heritage Routes. Jego głównym celem jest stworzenie produktów turystycznych, w tym transgranicznych tras turystycznych oraz podróży, z szerokim udziałem społeczności turystycznych, między innymi poprzez udział w organizowanych w ramach projektu wyprawach eksploracyjnych. Północna Izba Gospodarcza zaprosiła do współpracy szereg firm, które zajmują się turystyką, podróżami, ale i gospodarką morską. Jedną z takich firm było Unity Line Limited Sp. z o.o. , które po szkoleniu odbywającym się w dniach 5-6 listopad br. w Sopocie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, postanowiło włączyć do swojej oferty zupełnie nowy produkt turystyczny, który ma szanse stać się przebojem najbliższego sezonu.

Nasz region Morza Bałtyckiego to prawdziwa turystyczna perełka – trzeba pokazać to światu!

    Liderem projektu, którego pełna nazwa brzmi Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area jest Uniwersytet Gdański, ale współpracujemy z wieloma partnerami z całego świata. W listopadzie w Sopocie odbyło się zorganizowane przez Północną Izbę Gospodarczą seminarium dla firm z branży turystycznej. Zgromadzono kilkudziesięciu uczestników (m.in. 21 firm turystycznych z całej Polski), w tym jednego z turystycznych liderów Pomorza Zachodniego, tj. firmę Unity Line Limited Sp. z o.o., która jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Naszym celem było pokazanie, że ten region Morza Bałtyckiego również jest atrakcyjny turystycznie. Uczestnikom seminarium zaproponowano kilka opracowanych przez nas tras turystycznych jako sugestię do rozważenia, czy takie produkty nie będą atrakcyjne dla klientów. Propozycje spotkały się z bardzo pozytywną reakcją np. właśnie Unity Line – mówi Patricia Pająk z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

    Jak mówią przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej ostatecznym efektem projektu będzie stworzenie wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem. Powstałe propozycje mają stanowić inspirację dłuższych pobytów w regionie, ale przede wszystkim skierowane są na budowanie międzynarodowej współpracy podmiotów tworzących ofertę turystyczną. Z punktu widzenia Pomorza Zachodniego i rozwoju ruchu turystycznego w naszym regionie, takie projekty mają wielkie znaczenie. Mamy się czym chwalić, a ta współpraca może doprowadzić do promocji naszych produktów turystycznych i usług.

Unity Line zaprasza na podróż śladami dynastii Gryfitów

      Unity Line Limited Sp. z o.o. bardzo pozytywnie zareagowała na koncepcję promocji szlaku Gryfitów opracowaną przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Firma od ponad dwóch dekad proponuje swoim klientom podróże do Skandynawii. – Nasza oferta jest zbieżna z propozycją Północnej Izby Gospodarczej, stąd udało nam się „uszyć” ofertę na miarę z połączenia obu koncepcji. Tak powstała „Królewska podróż – śladami dynastii Gryfitów”.  Produkt bardzo szybko wszedł do naszej oferty -  zostały wyznaczone dwa terminy w sierpniu i we wrześniu następnego roku oraz rozpoczęła się już sprzedaż. Powstał też ramowy produkt (również z Gryfitami), który będziemy oferować grupom zorganizowanym. Przy każdej grupie możemy modyfikować, zmieniać, przearanżować wyjazdy by korzystać z możliwości historycznych tras – mówi Ewelina Piszczyńska, Samodzielny pracownik ds. Klientów Kluczowych z firmy Unity Line Limited Sp. z o.o.

    Klienci – zarówno z Polski jak i z Europy – oczekują od touroperatorów coraz ciekawszych atrakcji. Nie chodzi tylko o odpoczynek czy wysoki komfort usług, ale i o propozycje, które będą zaskakiwać, rozwijać, ciekawić. Szlaki turystyczne oparte na legendach czy faktach historycznych to przeboje na całym świecie. Jest szansa, że „Królewska  podróż – śladami dynastii Gryfitów” stanie się produktem wielosezonowym: - Staramy się wprowadzać do oferty nowe usługi. Możemy zauważyć, że propozycja jest dobrze przyjęta przez klientów. Chcemy zwrócić uwagę na historię, na edukację, na ciekawe historie, mamy bazę stałych klientów którzy do nas wracają i chcą takich historii – mówi Ewelina Piszczyńska z Unity Line.

   Królewska podróż realizowana będzie w terminach od 14 do 16 sierpnia oraz od 27 do 29 września 2020 roku. Wszyscy zainteresowani klienci mogą uzyskać więcej informacji na stronie Unity Line. Wyjazd trwa 3 dni, a jego oferta – zarówno pod kątem cenowym jak i programowym jest bardzo atrakcyjna.

Północna Izba Gospodarcza realizuje ważny międzynarodowy projekt

   Realizacja projektu Baltic Heritage Routes zaplanowana została na 3 lata. Liderem konsorcjum, jest Uniwersytet Gdański, a partnerami są: Uniwersytet w Greiswaldzie (Niemcy), trzy litewskie miasta Kretynga, Plunge i Telsiai, miasto Lębork, Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska, Łeba, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Północna Izba Gospodarcza oraz szwedzki Uniwersytet Ludowy w Kristianstad. Efektem projektu będzie stworzenie (projektowanie, opracowanie i wdrożenie) wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW KWEICIEŃ 2021 1140x320 kopia