Tarcza 6 banner

 

Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska  zaprasza wszystkich członków Północnej Izby Gospodarczej Szczecin na bezpłatne w czasie  pandemii porady prawne w każdy poniedziałek w godzinach 10.00-11.00.

W celu skorzystania z konsultacji prosimy przesłać zgłoszenie na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przesłanym zgłoszeniu prosimy wskazać problem bądź pytanie prawne oraz dane kontaktowe.

Kancelaria Radców Prawnych „Licht & Przeworska” działa na rynku szczecińskim od 20 lat. Głównym profilem naszej działalności jest świadczenie kompleksowej obsługi przedsiębiorców, w tym w języku angielskim. Dzięki zdobytemu wieloletniemu doświadczeniu specjalizujemy się w sprawach z zakresu prawa zamówień publicznych oraz prawa budowlanego, prowadząc jednocześnie obsługę inwestycji budowlanych.  Na gruncie prawa handlowego świadczymy usługi m.in. w zakresie fuzji i przejęć.  Chcąc zagwarantować Klientom komfortowe warunki obsługi prawnej oraz pomoc praktyczną w rozwijaniu prowadzonych działalności gospodarczych i spółek, stale współpracujemy z notariuszami, rzeczoznawcami (w tym z biegłymi sądowymi), pracownikami naukowymi wyższych uczelni.

 

Więcej informacji na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/lichtprzeworskakancelaria

Grupa HanseYachts AG zdecydowała, że jej ośrodek badawczo-rozwojowy powstanie w Szczecinie. Ta prestiżowa inwestycja to ważne wydarzenie dla branży jachtowej na całym świecie. Właśnie pojawiają się pierwsze oferty pracy.

Technologie Tworzyw Sztucznych (TTS), oraz HanseYachts AG (czołowy producent jachtów na świecie) budują w Szczecinie nowy ośrodek badawczo-rozwojowy – Balticdesign Institute. Ma się on zajmować m.in. szeroko pojętą inżynierią konstrukcyjną jachtów, projektowaniem, czy też wdrażaniem nowych technologii dla branży jachtowej. Ta inwestycja to jedno z największych przedsięwzięć w branży jachtowej w ostatnich latach w skali całego żeglarskiego świata.

- Kilka dużych europejskich miast było mocno zainteresowanych ściągnięciem tej inwestycji do siebie, my mocno pracowaliśmy nad tym, by siedziba centrum badawczego była zlokalizowana w Szczecinie – zdradza Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS. – Nasze argumenty przemawiające za stolicą Pomorza Zachodniego były bardzo mocne, dzięki czemu władze HanseYachts AG zdecydowały, że to Szczecin będzie gospodarzem projektu – dodaje.

Właśnie pojawiły się pierwsze oferty pracy do Balticdesign Institute. Poszukiwani są architekci modeli 3D, projektanci jachtów oraz menager projektu.

To będzie wyjątkowy zespół badawczy

Liczymy na jeszcze większą współpracę z ZUT-em oraz Akademią Morską w Szczecinie, mówi Robert Nalewaj, Kierownik działu HR w TTS. Producent jachtów od lat oferuje praktyki i staże dla studentów oraz absolwentów Wydziału Budowy Jachtów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego. W obliczy inwestycji, ta współpraca ma się jeszcze bardziej zacieśniać.

- ZUT i AM to nasi naturalni partnerzy, niemniej szukamy najbardziej uzdolnionych i najbardziej kreatywnych specjalistów zajmujących się projektowaniem, dlatego oferty pracy kierujemy do fachowców z całego kraju – tłumaczy.

Pierwsze oferty pracy dotyczą angażu architektów modeli 3D, projektantów jachtów oraz menagera projektu. W Szczecinie mają się niebawem rozpocząć prace nad projektowaniem jednostek opartych na innowacyjnych rozwiązaniach i designie.

- Zaczynamy proces rekrutacyjny – zdradza Robert Nalewaj. – Warto tu podkreślić, że TTS uważany jest od lat za jednego z najbardziej atrakcyjnych pracodawców na Pomorzu Zachodnim. Balticdesign Institute będzie odrębnym podmiotem współpracującym z całą grupa HanseYachts, ale nie mamy wątpliwości, że będzie to miejsce, gdzie każdy pracownik będzie miał możliwość rozwijania swoich umiejętności – dodaje.

Jachty i łodzie motorowe produkowane w Goleniowskim zakładzie TTS nagradzane są podczas najbardziej prestiżowych konkursów branży jachtowej na świecie. W 2020 roku jeden z eksportowych hitów, jacht „Moody Decksalon 41”, otrzymał prestiżową nagrodę Cruising Yacht of the Year 2020,  w konkursie British Yachting Awards. Z kolei Dehler 30 One Design został uznany za najlepszą jednostkę na świecie w konkursie Sail Best Boat w USA w kategorii łodzi do 30 stóp długości. Żeglarze i jurorzy uznali, że produkowany w Goleniowie jacht to ideał dla żeglarstwa sportowego.

- Cieszymy się, że budowane przez nas jednostki cieszą się takim uznaniem – komentuje Maciej Twardowski. – Chcemy więcej. Znamy swoje możliwości, potencjał jaki drzemie w całej naszej grupie. Centrum badawcze ma wyzwolić tę energię i tworzyć wyjątkowe jachty, które zrewolucjonizują całą branżę jachtową – dodaje.

 

DGP, s. C3, SPROWADZAJĄCY TOWARY Z WIELKIEJ BRYTANII MUSZĄ UISZCZAĆ PODATEK AKCYZOWY, AGNIESZKA POKOJSKAlink do artykułu

W artykule wypowiada się Monika Środa, naczelnik wydziału zwolnień i zabezpieczeń akcyzowych w departamencie podatku akcyzowego MF. Od 1 stycznia 2021 r. przy handlu z kontrahentami ze Zjednoczonego Królestwa trzeba również rozliczyć akcyzę importową. Wyjątkiem jest Irlandia Północna. – Umowa o handlu i współpracy Unii Europejskiej z Wielką Brytania nic nie zmieniła w zakresie rozliczania podatku akcyzowego – mówi Monika Środa. Ramy prawne w tym zakresie nakreśliła już umowa wyjścia Wyspiarzy z Unii. Przypomina, że dotychczasowe zasady w zakresie wewnątrzwspólnotowego przemieszczania (zarówno w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, jak i po dopuszczeniu wyrobów akcyzowych do konsumpcji) można stosować nadal, ale tylko w odniesieniu do transakcji zrealizowanych na przełomie roku, gdy przemieszczenie rozpoczęło się przed 1 stycznia 2021 r. i zakończy się najpóźniej do 31 maja 2021 r. Ekspertka z MF przypomina też, że w zakresie niektórych wyrobów akcyzowych można objąć je na terytorium kraju procedurą zawieszenia poboru akcyzy i przemieścić z miejsca importu do np. składu podatkowego przez zarejestrowanego wysyłającego. Dotyczy to wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Import wyrobów akcyzowych nie wpływa na zmianę stawek akcyzy, które są takie same bez względu na pochodzenie wyrobów (krajowe, unijne czy spoza Unii) – dodaje przedstawicielka MF.

DGP, s. C1, PRZY WYMIANIE ZE ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM PRZEDSIĘBIORCY NIE ZAPŁACĄ CŁA, ALE NIE UNIKNĄ PROCEDUR NA GRANICY, AGNIESZKA POKOJSKAlink do artykułu

Umowa handlowa Unii Europejskiej z Wielką Brytanią przewiduje zerowe stawki celne na towary. Nie zmienia to jednak faktu, że po wyjściu Wyspiarzy ze Wspólnoty handel będzie traktowany jak import oraz eksport i właśnie tak będzie rozliczany. W artykule wypowiedzi Grzegorza Kozłowskiego, dyr. departamentu ceł i Dariusza Wencla z departamentu organizacji i współpracy międzynarodowej Krajowej Administracji Skarbowej w MF. 

DGP, s. C4, BREXIT ZMIENIŁ ZASADY ROZLICZANIA VAT, ŁUKASZ ZALEWSKIlink do artykułu

Do transakcji z podmiotami brytyjskimi od 1 stycznia 2021 r. zasadniczo trzeba stosować przepisy VAT dotyczące eksportu lub importu, a nie wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć. Inne są jednak skutki dla dostawy towarów, a inne dla świadczenia usług. Szczególne zasady dotyczą zaś Irlandii Północnej. Zmiany w rozliczaniu VAT związane z brexitem wynikają z tego, że Wielką Brytanię traktujemy od 1 stycznia br. jako tzw. kraj trzeci, czyli tak jak np. Ukrainę, Chiny czy USA. Autor nawiązuje m.in. do informacji w tym zakresie opublikowanych na stronach MF.

DGP, s. C4, NOWE REGUŁY TAKŻE W PODATKACH DOCHODOWYCH, ŁUKASZ ZALEWSKIlink do artykułu

Polscy przedsiębiorcy powinni przede wszystkim zwrócić uwagę , że nie będzie można korzystać z preferencji podatkowych, które dotychczas stosowano w transakcjach z kontrahentami z Wielkiej Brytanii. W artykule doradca podatkowy wyjaśnia związane z tym szczegóły przepisów.

DGP, s. C16, JAK BREXIT DOTKNIE BRANŻĘ E-COMMERCE, MAGDALENA KALETA link do artykułu

Sklepy online z krajów Unii Europejskiej sprzedające towary konsumentom z Wlk. Brytanii muszą od 1 stycznia 2021 r. traktować ten kraj jako państwo trzecie. To oznacza wiele nowych wymogów. Wyjaśniamy zatem, na jakich zatem zasadach mogą oferować produkty w ramach swojego sklepu internetowego brytyjskim konsumentom.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Grupa CSL rozpoczyna właśnie szósty rok działania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Jedna z największych firm spedycyjnych w Europie poza swoją standardową działalnością zajmuje się także organizacją evenetów biznesowych, prowadzi księgarnie, szkoli pracowników oraz aktywnie uczestniczy w życiu naszego miasta. Jak mówi Prezes Laura Hołowacz branża TSL bardzo się zmienia, a jej postępująca informatyzacja wymaga wielkiej kreatywności oraz niestandardowego podejścia do usług, które są oferowane klientom. – Informatyka, transport, spedycja, logistyka, eventy, kultura. To wszystko niby nie jest obok siebie, a jednak harmonijnie spotyka się w budynku Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni. Jesteśmy z tej swojej kreatywności bardzo dumni i daje nam ona ogromną satysfakcję – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Podkategorie

Północna Izba Gospodarcza inspiruje przedsiębiorców. Powstanie nowy produkt turystyczny

Międzynarodowe projekty realizowane przez Północną Izbę Gospodarczą realnie wpływają na kształt działania przedsiębiorców w województwie Zachodniopomorskim. Jedną z inicjatyw podejmowaną w ostatnich miesiącach jest koncepcja z międzynarodowego projektu Baltic Heritage Routes. Jego głównym celem jest stworzenie produktów turystycznych, w tym transgranicznych tras turystycznych oraz podróży, z szerokim udziałem społeczności turystycznych, między innymi poprzez udział w organizowanych w ramach projektu wyprawach eksploracyjnych. Północna Izba Gospodarcza zaprosiła do współpracy szereg firm, które zajmują się turystyką, podróżami, ale i gospodarką morską. Jedną z takich firm było Unity Line Limited Sp. z o.o. , które po szkoleniu odbywającym się w dniach 5-6 listopad br. w Sopocie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, postanowiło włączyć do swojej oferty zupełnie nowy produkt turystyczny, który ma szanse stać się przebojem najbliższego sezonu.

Nasz region Morza Bałtyckiego to prawdziwa turystyczna perełka – trzeba pokazać to światu!

    Liderem projektu, którego pełna nazwa brzmi Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area jest Uniwersytet Gdański, ale współpracujemy z wieloma partnerami z całego świata. W listopadzie w Sopocie odbyło się zorganizowane przez Północną Izbę Gospodarczą seminarium dla firm z branży turystycznej. Zgromadzono kilkudziesięciu uczestników (m.in. 21 firm turystycznych z całej Polski), w tym jednego z turystycznych liderów Pomorza Zachodniego, tj. firmę Unity Line Limited Sp. z o.o., która jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Naszym celem było pokazanie, że ten region Morza Bałtyckiego również jest atrakcyjny turystycznie. Uczestnikom seminarium zaproponowano kilka opracowanych przez nas tras turystycznych jako sugestię do rozważenia, czy takie produkty nie będą atrakcyjne dla klientów. Propozycje spotkały się z bardzo pozytywną reakcją np. właśnie Unity Line – mówi Patricia Pająk z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

    Jak mówią przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej ostatecznym efektem projektu będzie stworzenie wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem. Powstałe propozycje mają stanowić inspirację dłuższych pobytów w regionie, ale przede wszystkim skierowane są na budowanie międzynarodowej współpracy podmiotów tworzących ofertę turystyczną. Z punktu widzenia Pomorza Zachodniego i rozwoju ruchu turystycznego w naszym regionie, takie projekty mają wielkie znaczenie. Mamy się czym chwalić, a ta współpraca może doprowadzić do promocji naszych produktów turystycznych i usług.

Unity Line zaprasza na podróż śladami dynastii Gryfitów

      Unity Line Limited Sp. z o.o. bardzo pozytywnie zareagowała na koncepcję promocji szlaku Gryfitów opracowaną przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Firma od ponad dwóch dekad proponuje swoim klientom podróże do Skandynawii. – Nasza oferta jest zbieżna z propozycją Północnej Izby Gospodarczej, stąd udało nam się „uszyć” ofertę na miarę z połączenia obu koncepcji. Tak powstała „Królewska podróż – śladami dynastii Gryfitów”.  Produkt bardzo szybko wszedł do naszej oferty -  zostały wyznaczone dwa terminy w sierpniu i we wrześniu następnego roku oraz rozpoczęła się już sprzedaż. Powstał też ramowy produkt (również z Gryfitami), który będziemy oferować grupom zorganizowanym. Przy każdej grupie możemy modyfikować, zmieniać, przearanżować wyjazdy by korzystać z możliwości historycznych tras – mówi Ewelina Piszczyńska, Samodzielny pracownik ds. Klientów Kluczowych z firmy Unity Line Limited Sp. z o.o.

    Klienci – zarówno z Polski jak i z Europy – oczekują od touroperatorów coraz ciekawszych atrakcji. Nie chodzi tylko o odpoczynek czy wysoki komfort usług, ale i o propozycje, które będą zaskakiwać, rozwijać, ciekawić. Szlaki turystyczne oparte na legendach czy faktach historycznych to przeboje na całym świecie. Jest szansa, że „Królewska  podróż – śladami dynastii Gryfitów” stanie się produktem wielosezonowym: - Staramy się wprowadzać do oferty nowe usługi. Możemy zauważyć, że propozycja jest dobrze przyjęta przez klientów. Chcemy zwrócić uwagę na historię, na edukację, na ciekawe historie, mamy bazę stałych klientów którzy do nas wracają i chcą takich historii – mówi Ewelina Piszczyńska z Unity Line.

   Królewska podróż realizowana będzie w terminach od 14 do 16 sierpnia oraz od 27 do 29 września 2020 roku. Wszyscy zainteresowani klienci mogą uzyskać więcej informacji na stronie Unity Line. Wyjazd trwa 3 dni, a jego oferta – zarówno pod kątem cenowym jak i programowym jest bardzo atrakcyjna.

Północna Izba Gospodarcza realizuje ważny międzynarodowy projekt

   Realizacja projektu Baltic Heritage Routes zaplanowana została na 3 lata. Liderem konsorcjum, jest Uniwersytet Gdański, a partnerami są: Uniwersytet w Greiswaldzie (Niemcy), trzy litewskie miasta Kretynga, Plunge i Telsiai, miasto Lębork, Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska, Łeba, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Północna Izba Gospodarcza oraz szwedzki Uniwersytet Ludowy w Kristianstad. Efektem projektu będzie stworzenie (projektowanie, opracowanie i wdrożenie) wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem

Baner IKW luty 1140x320