fbpx

Symbol zastępczy tekstu 1

… przynajmniej jeżeli chodzi o wizję i wizerunek tego, co już za kilka lat będzie prawdziwą perłą Łasztowni. Budowa Morskiego Centrum Nauki rozpocznie się niebawem i wiele wskazuje na to, że będzie to jedno z ciekawszych edukacyjno-rekreacyjnych miejsc na mapie miasta. W piątek zaprezentowano koncepcje stałej wystawy Centrum. Trzeba przyznać, że robi ona ogromne wrażenie.

Cyklem warsztatów i konsultacjami społecznymi rozpoczyna się proces opracowywania koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki. Pierwsze spotkanie warsztatowe z udziałem dyrektorów  i przedstawicieli instytucji kultury z naszego regionu poprowadzili Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki, odpowiedzialni za ostateczną koncepcję artystyczną wystaw.   Do końca lutego odbędą się jeszcze trzy sesje warsztatowe z udziałem przedstawicieli różnych grup społecznych: naukowców, popularyzatorów nauki, pracowników oświaty oraz przedstawicieli zawodów związanych z morzem.  – Morskie Centrum Nauki jako instytucja kultury Samorządu Województwa funkcjonuje formalnie na Łasztowni od 1 grudnia. 21 grudnia złożyliśmy do Urzędu Wojewódzkiego pełną dokumentacje i wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie odpowiadamy na pytania Urzędu Wojewódzkiego i mamy nadzieje, że w marcu otrzymamy prawomocne pozwolenie. Trwają także prace nad projektem wykonawczym, który będzie zakończony w marcu. Po tym będziemy mogli przejść do prac, dodam jeszcze, że niebawem planujemy wybór inżyniera kontraktu – tą informacją mogą być zainteresowane firmy zrzeszone w Północnej Izbie Gospodarczej. Przetarg na wykonawcę całego zadania, czyli ok. 40 milionów złotych, to plan na wiosnę – mówi Witold Jabłoński, Dyrektor Morskiego Centrum Nauki. Plac budowy więc będzie przekazany we wrześniu lub październiku – widzimy wyraźnie, że inwestycja jest ciekawie rozplanowana. Harmonogram jest gotowy – nie pozostaje nic tylko czekać na realizację tych planów.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki powstanie do 30 czerwca 2018 roku. W ramach koncepcji opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Morskie Centrum Nauki będzie mocno osadzone w realiach regionu. Przewiduje się, że eksponaty wystaw związane będą m.in. z morzem, żeglugą, rybołówstwem i przemysłem stoczniowym. – Zależy nam na miejscu, które nie będzie jak muzeum czyli nie dotykamy eksponatów, tutaj cała zabawa będzie polegała na dotykaniu, eksperymentowaniu  oraz na zabawie. Zależy nam na lokalnych atrakcjach, na pokazywaniu od strony naukowej tego, co ciekawego jest w regionie. Korzystamy z nauki prof. Jerzego Stelmacha, który jest patronem. To musi być miejsce nowoczesne i interaktywne, ale jednocześnie proste by pokazywały i tłumaczyły naukę. Pokażemy piękno fizykę w jej prostocie  - mówi Grzegorz Adamowicz, Prezes Fundacji Miasto Nauki, odpowiedzialnej za ekspozycje.  Grzegorz Adamowicz w Morskim Centrum Nauki odpowiedzialny będzie za wystawę, warto dodać, że jest to osoba odpowiedzialna za hitową ekspozycję Muzeum Narodowego „Miasto Nauki”, którą odwiedziło ponad 50 tysięcy osób. – Tematyka morska pasuje do naszego regionu. Centra nauki powinny być tematyczne, chcemy przyjeżdżać do centrów, które mają swój charakter, w innym przypadku w różnych częściach Polski moglibyśmy zobaczyć podobne eksponaty. Odkrywanie jest tutaj istotnym elementem poznawczym, a w Szczecinie mamy przecież port, stocznię, przedsiębiorców z różnych branż, którzy mogą być zaangażowani w przygotowanie choćby małych, czasowych wystaw – dodaje Grzegorz Adamowicz.

Morskie Centrum Nauki jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – jak mówi Witold Jabłoński, zrzeszenie w Izbie jest chęcią zaangażowania zachodniopomorskich przedsiębiorców w tworzenie najbardziej kreatywnej instytucji kultury na Pomorzu Zachodnim. To miejsce będzie wręcz kipieć kreatywnością, co daje szansę na rozbudzenie potencjału naszych regionalnych firm. MCN zachęca do współpracy.

Konferencja banner 1100x250