fbpx

 

Wigilia Banner

 

Studia  licencjackie i inżynierskie, studia II stopnia, studia podyplomowe oraz  MBA – oferta Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie rozszerza się z roku na rok i staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko dla studentów, ale i dla przedsiębiorców, którzy chcą poszerzać swoje umiejętności oraz rozwijać kompetencje swoich pracowników. Już niebawem uczelnia organizuje konferencję z zakresu Lean Management - systemu zarządzania dobrze znanego przedsiębiorcom zrzeszonym w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.  - Gdzie jest najwięcej miejsca na Lean Management? Właściwie wszędzie tam, gdzie w firmie potrzebna jest poprawa efektywności, produktywności  i procesów zarządzania - mówi Anna Hołubowska, Wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie. Rozmawia Michał Kaczmarek.

W kontekście szkół, które zajmują się gospodarką, ekonomią i przedsiębiorczością jesteście Państwo jednym z liderów w kształceniu młodych ludzi, którzy zajmują potem stanowiska kierownicze i menadżerskie. Wielu izbowych przedsiębiorców pobierało nauki właśnie w Wyższej Szkole Bankowej.

Nie zostaje mi nic innego jak tylko to potwierdzić. Jednym z atrybutów naszej marki jest praktyczność. To wymaga szerokiej i bliskiej współpracy z biznesem, stąd też nawiązujemy wiele kontaktów, a nasi studenci mają okazję uczyć się od praktyków, konsultować z nimi swoją wiedzę, wielu z nich trafia także do pracy w firmach, których właściciele lub menadżerowie prowadzą u nas zajęcia.

Wyższa Szkoła Bankowa - proste skojarzenie jest więc takie, że uczycie Państwo tylko w zakresie ekonomii.

Jednymi z naszych pierwszych kierunków były Finanse i rachunkowość, oraz Zarządzanie. WSB z racji dużego zapotrzebowania również na  inne dziedziny, rozwija się tak, żeby odpowiadać na zapotrzebowanie zachodniopomorskiego rynku pracy. Stąd takie  kierunki jak logistyka, inżynieria zarządzania oraz informatyka. Coraz bardziej rozwijamy się w stronę kierunków inżynierskich, chcemy kształcić studentów  na wysokim poziomie i rozwijać ich umiejętności praktyczne  tak by przedsiębiorcy  mogli pozyskiwać specjalistów  z zaplecza naszych studentów.

Zauważamy w regionie, że im bardziej wzmacnia się przemysł, tym częściej uczelnie publiczne kierują swoją ofertę w stronę np. logistyki, mechaniki, mechatroniki czy elektroniki.

To wzmocnienie dotyczy nie tylko czego uczymy, ale i jak budujemy swoją bazę dydaktyczną. Nasi studenci mają dostęp do nowoczesnego zaplecza edukacyjnego. Powstają nowe laboratoria i pracownie budowane z naszych środków, ale i ze środków z Unii Europejskiej, o które nasza uczelnia regularnie się stara. Przedkłada się to na współpracę z przedsiębiorcami, nawiązujemy współpracę z firmami, które firmują nasze kierunki inżynierskie, nie chodzi tylko o partnerstwo, ale i o udział w przygotowaniu programów edukacyjnych. Jedną z części składowych programu nauczania są praktyki organizowane w firmach, które są partnerami Wyższej Szkoły Bankowej.

Co jest obecnie największą dumą Wyższej Szkoły Bankowej i w jakim kierunku idą planowane przez Państwa zmiany w programie edukacyjnym?

Muszę przyznać, że szczególnie dumni jesteśmy z pracowni informatyki, która właśnie powstaje. Jesteśmy na etapie budowy laboratorium "Multimedia i grafika komputerowa". Prowadzimy rozmowy z firmami, które wzmacniają proces dydaktyczny i już niebawem będziemy mogli mówić o bardzo silnej współpracy z partnerami w tym zakresie. Będą to firmy o wysokiej i mocnej pozycji rynkowej, których wiedza nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Jak wygląda obecnie współpraca Wyższej Szkoły Bankowej z przedsiębiorcami w województwie zachodniopomorskim?

Ja już trochę powiedziałam czym skutkuje taka współpraca - to udział i pomoc w tworzeniu programu nauczania, przedsiębiorcy pomagają kształtować karty przedmiotów.  Zakładamy, że to oni wiedzą jakie kompetencje i umiejętności są obecnie najpilniej poszukiwane na rynku pracy. Nasi studenci biorą udział w wizytach studyjnych, poznając procesy zachodzące w przedsiębiorstwie na żywo. My również pozyskujemy praktyków spośród przedsiębiorców, zajęcia to nie tylko więc dydaktycy i naukowcy, ale i praktycy, którzy swoją wiedzę przekazują studentom. Tworząc kierunek studiów mamy możliwość stworzenia specjalności pod zapotrzebowanie rynku, kształcimy naszych studentów pod potrzeby rynku pracy, albo nawet konkretnej firmy.

Czy studentami Wyższej Szkoły Bankowej są tylko osoby kojarzone powszechnie jako studenci czyli osoby młode, świeżo po maturze? Czy może wygląda to tak, że wiele osób doświadczonych wybiera się na studia podyplomowe żeby uzupełnić swoją wiedze lub poszerzyć kompetencje?

Zdecydowanie tak! Mowa tutaj nie tylko o studiach podyplomowych. Mamy też studia MBA skierowane do menedżerów, bo to studia sprofilowane pod osoby z doświadczeniem zawodowym. Na studiach magisterskich uzupełniających i licencjackich nie brakuje osób mających doświadczenie zawodowe, szacunkowo 9 na 10 studentów Wyższej Szkoły Bankowej to osoby, które pracują lub jeszcze w trakcie studiów rozpoczynają pracę . Oprócz studiów w trybie stacjonarnym oferujemy także studia niestacjonarne, nasi studenci blisko współpracują z biznesem, są oni pozyskiwani do pracy i w czasie trwania studiów realizują się zawodowo w swoich docelowych zawodach.

Warto więc - nawet będąc przedsiębiorcom, osobą o ugruntowanej pozycji rynkowej - zrobić coś dla siebie i na przykład udać się na studia?

Polecam bardzo! Nasze studia MBA są prowadzone w partnerstwie  z Franklin University ze Stanów Zjednoczonych . To nie jest wiedza teoretyczna, na zajęciach omawiane są konkretne case study. Wartość dodana z tych studiów to nie tylko doskonałe zajęcia, zdobycie wiedzy merytorycznej, ale i networking, możliwość poznawania  przedsiębiorców i uczenie się od nich. Studia podyplomowe w naszej ofercie to ponad 50 kierunków od HR po branże techniczne czy zarządzanie. Oferta jest na tyle szeroka, że przedsiębiorcy coś dla siebie znajdą, a nasze studia podyplomowe są bardzo wysoko oceniane.

Wyższa Szkoła Bankowa organizuje spotkanie, które poświęcone będzie strategii biznesowej nazywanej Lean Management. Zyskuje ona coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców w Polsce. Na czym ona polega, kogo Państwo zapraszacie na spotkanie i jakie tematy będą poruszane?

W wydarzeniu wezmą udział wybitni eksperci w zakresie Lean Management z  firm z naszego regionu takich, jak : Vestas, Radiometer, LSJ, KK Wind Solutions czy Klaster Zarzadzania Procesowego działający przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Pojawią się także przedstawiciele firm, w których ta koncepcja zarządzania jest z dużym powodzeniem wdrażana. Zapraszamy do udziału w Konferencji wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy. Lean Management wymaga wprowadzania zmian, a żeby zaobserwować ich efekt potrzeba czasu. Lean kojarzy się w dużej mierze z firmami produkcyjnymi i historycznie najczęściej był wykorzystywany w tej branży. Teraz coraz częściej jest stosowany w firmach usługowych, wszędzie tam gdzie konieczny jest wzrost efektywności w danej firmie. Powstały już nawet nowe określenia takie jak „Lean Office“ czy „Lean Banking“, więc ta strategia zatacza coraz szersze kręgi i nas jako uczelnię bardzo to cieszy.

Gdzie jest najwięcej miejsca na Lean Management? Jakich przedsiębiorców tego rodzaju system działania powinien zainteresować najbardziej?

Właściwie wszędzie tam, gdzie w firmie potrzebna jest poprawa efektywności i procesów zarządzania. Konferencja jest skierowana do naszych studentów, przedsiębiorców, menedżerów oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Na Konferencji posługując się przykładami pokażemy jak usprawniać procesy zarządcze w firmach, oraz jak poprawiać efektywność pracy zespołów przy jednoczesnym niezwiększaniu zakresu obowiązków w zespole. Lean Management ma wypracować taki system pracy, by dążyć do rozwoju pracowników i „wyciągania“ z nich tego co najlepsze. Konferencja poświęcona jest zarządzaniu Lean w kontekście rynku pracownika. Zostaną zaprezentowane rozwiązania będące odpowiedzią na obecne potrzeby firm związane z niedoborem pracowników. Chodzi o takie przemodelowanie procesów w firmie by rosła efektywność, a jednocześnie malało obciążenie pracowników.

To jest możliwe?

Jest możliwe. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej na nasze wydarzenie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.