fbpx

 

Wigilia Baner

 

Inwestor, spółka Porto, od początku celował w certyfikat BREEAM co najmniej na poziomie „Very good”. Ostatecznie jednak ekologiczne rozwiązania oceniono o stopień wyżej, na poziomie „Excellent”. Obiekt, który zostanie otwarty w tym roku, spełnia normy ekologiczne i energetyczne, które będą wymagalne od tego typu jednostek dopiero w 2021 roku. Realizatorem zadania jest firma Calbud, spółka Porto jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

      Ocena w ramach certyfikacji BREEAM odbywa się w dziesięciu kategoriach: Zarządzanie, Zdrowie i dobre samopoczucie, Energia, Transport, Woda, Materiały, Odpady, Wykorzystanie terenu i ekologia, Zanieczyszczenia oraz Innowacje. W każdej z tych kategorii określono konkretną liczbę punktów krytycznych, które trzeba spełnić, żeby w ogóle móc ubiegać się o certyfikat, a także obszerną listę dodatkowych wymagań, za spełnienie których otrzymuje się kolejne punkty. Ich suma decyduje o przyznaniu certyfikatu w pięciostopniowej skali. Uzyskany przez „Posejdon” poziom „Excellent” jest stopniem czwartym, który potwierdza, że obiekt spełnił ponad 70 procent wyśrubowanych wytycznych brytyjskiej organizacji certyfikującej. W przypadku szczecińskiego obiektu ocena osiągnęła dokładnie 80,3 procenta. - Dawny „Posejdon” był jedną z najważniejszych marek Szczecina. Każdy szczecinianin znał to miejsce i niemal każdy chętnie je odwiedzał. Dziś „Posejdon” powraca w nowym kształcie, by stać się symbolem nowoczesnego, otwartego na biznes miasta. – powiedział Marcin Woźniak, Członek Zarządu Porto Sp. z o.o. – Stworzyliśmy wielofunkcyjny, proekologiczny kompleks, oferujący świetnie zaprojektowaną przestrzeń biurową, niezbędne Szczecinowi centrum kongresowe, prestiżowe hotele oraz doskonale przemyślaną, niewielką część handlową. Tak buduje się dziś najlepsze obiekty tego typu na świecie. Chcieliśmy stworzyć budynek przyjazny środowisku i jego użytkownikom. Dziś mamy potwierdzenie, że udało nam się ten cel osiągnąć – Posejdon otrzymał bowiem międzynarodowy certyfikat BREEAM International New Construction 2016 ze znakomitym wynikiem na poziomie „Excellent”.

      Do najwyższego możliwego poziomu „Outstanding” zabrakło jedynie 4,7 proc. punktów – uzyskanie takiej oceny wciąż jest jeszcze możliwe, ponieważ „Posejdon” będzie przedmiotem ponownego audytu po zakończeniu budowy i oddaniu całego kompleksu do użytkowania. Warto wspomnieć, że to pierwszy budynek w Szczecinie z certyfikacją na tak wysokim poziomie. Certyfikat BREEAM nie tylko potwierdza, że dzięki zastosowaniu wielu rozwiązań redukujących zużycie energii budynek jest proekologiczny i oszczędny dla jego właściciela. To przede wszystkim potwierdzenie, że obiekt został wykonany wg najnowszych, europejskich norm i standardów, dzięki czemu zapewnia najwyższy komfort pracy jego użytkownikom. 

Posejdon będzie miejscem, które na nowo zdefiniuje pojęcie "centrum Szczecina". Ogólnodostępne patio ma pełnić rolę placu miejskiego. Powstanie wewnątrz kwartału, na I piętrze, czyli „na dachu” Lidla, który będzie działał na parterze budynku. Plac będzie miał blisko 500 m kw., obok zaplanowano kantynę z miejscami dla 300 osób, oraz punkty usługowe. Najciekawszym rozwiązaniem będzie zielona ściana. Na pozbawionej okien 15- metrowej ścianie (za nią są toalety) pojawi się bujna roślinność.W kompleksie biurowo-konferencyjno-hotelowym Posejdon powstają dwa hotele sieci Marriott, a najemcom udostępnione zostanie 18 tys. m2 powierzchni biurowej oraz około 4,6 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej. Z największego centrum kongresowego w Szczecinie jednocześnie skorzystać będzie mogło nawet tysiąc osób.

Spółka Porto - inwestor i realizator inwestycji jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

ciekawi

 Firma Tygodnia Teatr

 

pfp27042018a