fbpx

 

SAVE THE DATE 25 26 SIERPNIA 1

 

Grupa CSL we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, MNB Legal, Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Północną Izbą Gospodarczą oraz szeregiem innych partnerów zorganizowała 26 września w Starej Rzeźni drugą edycję Polsko-Niemieckiego Dnia „To Share Knowledge and Experience”. W konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników. Wydarzenie podzielone było na kilka bloków tematycznych, które objęły zagadnienia celno-podatkowe, gospodarcze, kulturalne czy międzynarodowe. Najwięcej emocji wzbudziła część dotycząca zmian, które wejdą w życie po dopełnieniu się Brexitu. Północna Izba Gospodarcza wsparła wydarzenie promocyjnie i merytorycznie, a nasza reprezentacja aktywnie informowała zgromadzonych na Łasztowni przedsiębiorców o możliwości działania w ramach naszej instytucji.  - Północna Izba Gospodarcza chce współpracować przy wszystkich wydarzeniach, których wartość ma znaczenie merytoryczne dla naszych przedsiębiorców – mówi Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Dlaczego Północnej Izbie Gospodarczej zależy na uczestnictwie i partnerowaniu w takich wydarzeniach jak Polsko-Niemiecki Dzień w Starej Rzeźni?

Z racji położenia naszego regionu naszym najbliższym i największym partnerem gospodarczym są właśnie Niemcy. Uczestnictwo w takich wydarzeniach i współpraca z instytucjami, parterami i firmami niemieckimi jest absolutnie naturalna. Musimy te relacje nawiązywać, podtrzymywać i rozwijać.

 

W których tematach poruszonych podczas dzisiejszej konferencji Północna Izba Gospodarcza najbardziej chciałaby zabrać głos? Które zagadnienia są nam i naszym przedsiębiorcom najbliższe?

Jest wiele istotnych tematów, które zostały poruszone podczas konferencji, choć ja osobiście zwróciłbym uwagę na trzy zagadnienia. Pierwszy to wejście polskich przedsiębiorców na rynek niemiecki, duże firmy, które już istnieją i przetarły swoje szlaki istnieją i mają się świetnie, natomiast małe firmy, firmy, które się rozwijają bardzo chciałyby przeprowadzić ekspansję, a mogą mieć problemy ze zrozumieniem standardów i pewnych wymogów przy wchodzeniu na rynek niemiecki. Ważne jest żeby tego typu tematy podtrzymywać i informować przedsiębiorców jak to wygląda. Drugi temat to jest Brexit i to, co się po nim stanie. Zmieni to oblicze gospodarki europejskiej, odbije się więc i na rynku niemieckim i polskim. Trzeci temat, temat bardziej miękki, czyli kultura biznesu w Polsce i w Niemczech. To wątek ważny by zrozumieć siebie na wzajem. W naszych krajach panują rozbieżności wynikające ze standardów i czynników kulturowych, czasem możemy być zaskoczeni jak pewne sytuacje wyglądają w Niemczech i czasem nasi partnerzy niemieccy mogą z mniejszym zrozumieniem obracać się w meandrach naszych przepisów, praw i przyzwyczajeń.

 

Jest w Szczecinie wiele inicjatyw np. Urzędu Marszałkowskiego czy Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, których celem jest integracja środowiska gospodarczego Pomorza Zachodniego wokół określonych tematów biznesowych. Czy Północna Izba Gospodarcza zamierza być w nie zaangażowana?

Północna Izba Gospodarcza chce współpracować przy wszystkich wydarzeniach, których wartość ma znaczenie merytoryczne dla naszych przedsiębiorców. Jesteśmy największym zrzeszeniem pracodawców w województwie zachodniopomorskim, musimy być partnerem takich wydarzeń i musimy naszych przedsiębiorców w takich wydarzeniach widzieć i przedstawiać. Chcemy być łącznikiem np. pomiędzy przedsiębiorcami, a rynkiem niemieckim. Poprzez udział w takich wydarzeniach namawiamy naszych przedsiębiorców do rozwoju, współpracy, poznawania i podbijania nowych rynków.

 

 

      Polsko-Niemiecki dzień w Starej Rzeźni organizowany przez Grupę CSL oraz partnerów, wśród których była także Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie to pierwszy z szeregu wydarzeń, które odbędą się tej jesieni, w które zaangażowana jest Izba. O wszystkich będziecie mogli przeczytać na naszej stronie internetowej. Już w poniedziałek obszerna relacja z wydarzenia „To Share Knowledge and Experience”

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0