fbpx

 

SAVE THE DATE 25 26 SIERPNIA 1

 

Wirtuoz harfy Xavier de Maistre wystąpi w Szczecinie. Mecenasem koncertu, który odbędzie się w piątek 22 listopada w Filharmonii Szczecińskiej jest firma Siemaszko.

     Urodzony w Tulonie Xavier de Maistre swoją przygodę z harfą zaczął w wieku 9 lat, by siedem lat później wygrać konkurs harfowy w Paryżu. Laury przywoził z najważniejszych międzynarodowych konkursów na świecie (m.in. w Cardiff, Monachium, Wiedniu i Jerozolimie). W 1998 roku zdobył I nagrodę i dwie nagrody za interpretację na International Harp Competition w Bloomington (USA). W wieku 22 lat został pierwszym harfistą Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium, grającej pod dyrekcją Lorina Maazela, zaś trzy lata później – harfistą-solistą Filharmoników Wiedeńskich. Jako solista występował z wieloma znanymi orkiestrami pod batutą najsłynniejszych dyrygentów. W 2009 roku otrzymał prestiżową nagrodę Echo Klassik Preis za płytę Nuit d'Etoiles z muzyką Claude'a Debussy'ego. Szczególną pasją Xaviera de Maistre jest poszerzanie repertuaru harfowego. Poprzez nagrywanie utworów zapomnianych kompozytorów próbuje pokazać piękno i niezwykłość tego instrumentu. Na swym koncie ma już kilka światowych premier dzieł takich twórców jak Edison Denisov, Hans Huysse czy Marcel Wengler.

 

     W Filharmonii Szczecińskiej w wykonaniu artysty usłyszymy V Symfonię F-dur op. 76 (1875) Dvořáka, , rzadko wykonywany w Polsce nastrojowy i sielski poemat symfoniczny V podvečer op. 39 (1893) Fibicha oraz Koncert Es-dur na harfę i orkiestrę op. 74 (1938) Reinholda Glière. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, dyrygował będzie Kaspar Zehnder.

 

Coroczne koncerty wybitnych artystów, którzy goszczą w Szczecina z inicjatywy i dzięki mecenatowi Lesława Siemaszki to już tradycja (tegoroczny jest czwartym z kolei). W 2016 r. mieliśmy zaszczyt wysłuchać Seong-Jin Cho, Laureata I Nagrody XVII MiędzynarodowegoKonkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w 2017 r. gościła w Szczecinie Veriko Tchumburidze, Zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, a w ubiegłym roku w filharmonii szczecińskiej wystąpił jeden z laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych – Naruhiko Kawaguchi.

   Firma Siemaszko jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0