Baner nowastrona

 

Legalizacja Baner

Terminy na wypełnienie obowiązków w zakresie cen transferowych za 2020 r. wydłużono o 3 miesiące i przypadają na 31 grudnia 2021 r.

Warto pamiętać co do końca roku należy przygotować i zaraportować, aby spełnić wymogi ustawowe. Niewypełnienie obowiązków, tj. niezłożenie oświadczenia czy informacji o cenach transferowych (TPR), złożenie po terminie lub poświadczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym podlega odpowiedzialności karno-skarbowej i karze grzywny nawet do 27 mln zł! Obowiązki TP to:

  • LOKALNA DOKUMENTACJA CEN TRANSFEROWYCH (LOCAL FILE) + ANALIZY BENCHMARKINGOWE

Dokumentacja Local file powinna obejmować wszystkie obligatoryjne informacje. Niezmiennie, również za 2020 r., analiza benchmarkingowa stanowi obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych. Analizy są, co do zasady, ważne przez 3 lata. Tym samym większość analiz przygotowywanych po raz pierwszy przez podatników na potrzeby spełnienia obowiązków dokumentacyjnych za rok 2017 lub 2018 traci swoją ważność. To dobra okazja, aby sprawdzić, czy analizy są wciąż aktualne.

  • INFORMACJA O CENACH TRANSFEROWYCH (TP-R)

Wymagane jest złożenie formularza za pośrednictwem platformy ePUAP do Szefa KAS z zaraportowanymi informacjami z dokumentacji cen transferowych i z analiz porównawczych.

Formularz ma nowy format za 2020 r. 

  • OŚWIADCZENIE O SPORZĄDZENIU DOKUMENTACJI I RYNKOWOŚCI CEN

Podatnicy zobowiązani są do złożenia oświadczenia, w którym zadeklarują nie tylko fakt posiadania dokumentacji cen transferowych, ale również potwierdzą, że ceny stosowane przez nich w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe. Oświadczenie podpisują członkowie zarządu w formie elektronicznej. Warto sprawdzić czy spółka posiada skrzynkę ePUAP.  

 

  • RAPORTOWANIE COUNTRY-BY-COUNTRY

Przypominamy również o obowiązku raportowania CBCR (Country-by-Country Report), na wypełnienie którego termin upływa 31 grudnia 2021 r.

Mając na uwadze szeroki wachlarz obowiązków w zakresie cen transferowych, w tym przede wszystkim konieczność posiadania analiz porównawczych oraz wypełnienia zaktualizowanego, bardziej szczegółowego formularza TP-R, z pewnością jest to już ostatni moment, aby rozpocząć prace nad cenami transferowymi.

W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z:
Magdalena Marciniak   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      tel. + 48 665 746 360 lub Państwa doradcą ze strony MDDP.


MDDP jest wiodącą polską firmą świadczącą kompleksowe usługi doradcze w zakresie podatków, prawa, business consultingu, finansów, outsourcingu księgowości i naliczania wynagrodzeń oraz szkoleń i konferencji.

Od 2004 roku stale powiększamy zespół doradców z doświadczeniem zdobytym zarówno w uznanych firmach doradczych jak i największych przedsiębiorstwach na polskim rynku. Wśród naszych Klientów są czołowe koncerny międzynarodowe oraz największe polskie spółki ze wszystkich sektorów gospodarki.

Traktujemy zaufanie jako podstawę udanej współpracy. Wspieramy naszych Klientów w podejmowaniu najistotniejszych decyzji biznesowych. Łączymy międzynarodowe doświadczenie w biznesie ze znajomością przepisów i specyfiką danej branży. Koncentrujemy nasze działania głównie na rynku polskim gwarantując pełne zaangażowanie i indywidualne podejście do współpracy.

Niniejszy Tax Alert nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego spółka akcyjna nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w komunikacie bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii doradców prawnych lub podatkowych.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

PFP PIG 1250x300