fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

Celem każdego przedsiębiorcy jest zbudowanie firmy, która będzie funkcjonować i przynosić zyski przez kolejne pokolenia. Jest to możliwe, jeżeli odpowiednio zaplanuje się sukcesję. Przy Północnej Izbie Gospodarczej działa prężnie Sekcja ds. Sukcesji, która za cel postawiła sobie edukowanie przedsiębiorców w tym trudnym, acz niezwykle istotnym temacie. Ostatni czas przynosi nowe regulacje prawne, o których wszyscy świadomi ludzie biznesu powinni wiedzieć.

Warsztaty na temat sukcesji otwarte dla wszystkich przedsiębiorców

     Otwarte spotkania, wykłady, konsultacje oraz poszerzanie wiedzy przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej na temat sukcesji, dziedziczenia i instytucji „fundacji rodzinnych” – Sekcja ds. Sukcesji ma za sobą pracowity rok 2018, ale wiele wskazuje na to, że najbliższy czas będzie również intensywny i pracowity. Już 9 stycznia w Północnej Izbie Gospodarczej odbędą się kolejne „Warsztaty sukcesyjne” na temat nowej instytucji prawnej – zarządu sukcesyjnego. Tym razem omawiane będą konkretne przykłady z życia firm działających w Polsce, uczestnicy będą mogli zadawać pytania i konsultować swoje wątpliwości: - Poruszymy tematy dotyczące przepisów, które weszły w życie w minionym roku, następnie chętnie porozmawiamy na temat odbioru ustawy o zarządzie sukcesyjnym i o tym jak uczestnicy warsztatów widzą możliwość wprowadzenia jej w życie w ich przedsiębiorstwie. Ten temat jest mało doceniany wśród przedsiębiorców, a warto by jak najwięcej osób było świadomych jak ważna jest sukcesja - mówi Sylwia Jeżowska, radca prawny z kancelarii Dalkowska Jeżowska Kancelarie Radców Prawnych. – To będzie pierwsze szkolenie w naszym regionie, które wytłumaczy przedsiębiorcom dlaczego zostały wprowadzone przepisy wspomagające sukcesję i jakie dają im możliwości. Będziemy zastanawiali się czy to jest dobra droga i czy nie należy pomyśleć o nowych rozwiązaniach w przyszłości - mówi Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

    Sekcja działająca przy Północnej Izbie Gospodarczej kreuje rozmaite inicjatywy, których zadaniem jest przedstawienie tematu sukcesji w sposób zrozumiały i użyteczny dla przedsiębiorców. W drodze dyskusji powstają także sugestie, które mogłyby posłużyć jako drogowskazy  dla osób tworzących w Polsce prawo. Przedstawiciele Sekcji nie ukrywają, że ich ambicją jest wprowadzenie własnych zmian, które byłyby bardzo korzystne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców: - Należy docenić podjęcie tematu przez ustawodawcę, który dał szansę przedsiębiorcom, którzy nie wdrożą u siebie żadnych planów sukcesyjnych, nawet dotyczących sytuacji awaryjnych, to pomoc i szansa na ogarnięcie przez rodzinę przedsiębiorstwa zmarłego człowieka, ale jest to rozwiązanie, które ma wady i pewne luki. Musimy pomyśleć o zabezpieczeniu rodziny już teraz, a nie liczyć tylko na rozwiązania oferowane przez prawo obecnie – dodaje Michał Wojtas.

   Nasi specjaliści podkreślają, że sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna. Nowe przepisy więc powinny obejmować ten temat w sposób horyzontalny, a nie rozwiązywać tylko część problemów.

Spotkanie na temat sukcesji jako postanowienie noworoczne? Czas na edukację

     Sekcja ds. Sukcesji ma mnóstwo planów na rok 2019. Spotkanie, które odbędzie się w Północnej Izbie Gospodarczej 9 stycznia jest pierwszą odsłoną otwartych inicjatyw, na które zapraszani są wszyscy przedsiębiorcy. Obecni na miejscu będą specjaliści, którzy zajmują się tym tematem zarówno z punktu widzenia prawnego, podatkowego, finansowego ale i relacji rodzinnych. Sekcja zrzesza także przedsiębiorców, którzy są praktykami i w swoich firmach przeprowadzili już sukcesję lub są w trakcje jej logistycznego planowania. – Zapraszamy wszystkich, nawet tych, którzy nie wiedzą czym jest sukcesja. Postawiliśmy sobie za cel szerzenie świadomości na ten temat. Istota dobrze przeprowadzonej sukcesji to budowanie firm wielopokoleniowych i każdy przedsiębiorca pewnie ma takie marzenie by jego firma była długowieczna i istniała dłużej niż jego życie. To doskonały pomysł żeby wykorzystać czas tworzenia postanowień noworocznych jako pretekstu do obecności w Północnej Izbie Gospodarczej 9 stycznia – mówi Sylwia Jeżowska, radca prawny. – Nie ważna jest branża, nie ważne jest to czy mamy do czynienia z młodym przedsiębiorcom czy już doświadczonym. Każdy powinien mieć plan na sukcesję i wdrożony pewien model funkcjonowania, który w razie nieszczęśliwego wypadku nie będzie wymagał wdrażania rozwiązań interwencyjnych, które nie muszą być dla naszej rodziny lub firmy korzystne – dodaje Michał Wojtas.

    Temat sukcesji w Północnej Izbie Gospodarczej zaistniał kilka lat temu za sprawą determinacji naszych przedsiębiorców: Adama Stadnika i Marii Olszewskiej. Ich inicjatywa prężnie się rozwija i stanowi jeden z filarów naszej instytucji.

 

  
  • Pfp27042018a
  • Ciekawi Utra 404x335