Klaster Zarządzania Procesowego zaprasza członków Izby na drugie w tym roku spotkanie organizowane wspólnie z Klubem Dyrektorów Finansowych „Dialog”.

Już 14 grudnia 2018 roku o godzinie 9:00 w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej odbędzie się śniadanie biznesowe w temacie nowego systemu emerytalnego dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

W sytuacji sukcesji awaryjnej Twoja rodzina nie będzie zdana na bierne obserwowanie rozpadu Twojej firmy. Od 25 listopada 2018 r. wchodzi w życie nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym. To swoiste koło ratunkowe, dla tych Przedsiębiorców, którzy nie zadbali zawczasu o sukcesję w swojej firmie rodzinnej. Nie czekaj, nie ryzykuj – wyznacz Zarządcę Sukcesyjnego!

Nowe prawo – nowe rozwiązania

Nowe prawo pozwoli na kontynuację istnienia firmy jednoosobowego Przedsiębiorcy lub spółki cywilnej, której zmarły Przedsiębiorca był wspólnikiem. To istotna zmiana, duża pomoc, dla tych Przedsiębiorców, którzy nie pomyśleli lub nie zdążyli przeprowadzić sukcesji w swojej firmie. Obecnie takie przedsiębiorstwo w praktyce traci swój byt (wygasają wszelkie umowy, zobowiązania stają się natychmiast wymagalne), a rodzinie niezmiernie rzadko udaje się doprowadzić do kontynuacji tej działalności.

Ta kontynuacja w praktyce będzie możliwa nawet na okres dwóch lat. Jest jednak jeden warunek – musi zostać powołany Zarządca Sukcesyjny. Albo powoła go Przedsiębiorca za życia, albo przerzuci ten obowiązek na spadkobierców. Argumentów za powołaniem Zarządcy Sukcesyjnego za życia jest wiele – możliwość wprowadzenia w meandry firmy, uzgodnienie wynagrodzenia, wprowadzenie zasad, jakimi ma się kierować zarządzając Przedsiębiorstwem W Spadku.

Lepsze rozwiązanie – planowanie sukcesyjne

Jeszcze lepszym pomysłem jest jednak stworzenie firmy wielopokoleniowej – czyli rozpoczęcie procesu sukcesji już teraz w przemyślany sposób i na uzgodnionych z rodziną warunkach. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym jest tylko bowiem swoistym kołem ratunkowym, obwarowanym wieloma warunkami. Po co zdawać się na regulacje ustawowe w zakresie przejmowania Twojej firmy, skoro można taki proces zaplanować przy wsparciu Sekcji Sukcesji przy Północnej Izbie Gospodarczej. Planowanie sukcesyjne to nie tylko plan na wypadek śmierci, ale umożliwienie Twojej firmie i Twojej rodzinie rozwijać się z Twoją firmą i stworzyć Firmę Wielopokoleniową.

O szczegóły pytaj w Sekcji Sukcesji.

W styczniu 2019 r. przeprowadzimy też warsztaty dla właścicieli firm jednoosobowych 
i wspólników spółek cywilnych z zarządu sukcesyjnego Przedsiębiorstwem W Spadku.

Autor: Michał Wojtas doradztwo podatkowe, sukcesyjne i biznesowe, restrukturyzacje i planowanie

Kolejne spotkanie Sekcji Sukcesji odbędzie się już 13 grudnia o godzinie 15:00 w siedzibie Izby. Wszystkich zainteresowanych prosimy o rejestrację swojej obecności- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

banerek