Baner nowastrona

 

Legalizacja Baner

 

Hollywoodzkie superprodukcje, największe eventy na świecie i koncert Lady Gagi. Wszystko to  z udziałem firmy ze Szczecina!

Przemysł a kreatywność – co może się kryć pod tą nazwą? To połączenie branży kreatywnej z techniką i przemysłem. To współpraca dwóch działów, bez których żaden dobry projekt nie powstanie. To otwartość i elastyczność na nowe rozwiązania. To przede wszystkim dobra komunikacja i chęć wzajemnego uzupełniania się.

 

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane wzięciem udziału w bezpłatnej wizycie studyjnej, która odbędzie się na Litwie w dniach 31 marca do 3 kwietnia 2020.

Finansujemy zakwaterowanie oraz przelot. 

Więcej informacji udzieli Klaudia Bonarska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Północna Izba Gospodarcza inspiruje przedsiębiorców. Powstanie nowy produkt turystyczny

Międzynarodowe projekty realizowane przez Północną Izbę Gospodarczą realnie wpływają na kształt działania przedsiębiorców w województwie Zachodniopomorskim. Jedną z inicjatyw podejmowaną w ostatnich miesiącach jest koncepcja z międzynarodowego projektu Baltic Heritage Routes. Jego głównym celem jest stworzenie produktów turystycznych, w tym transgranicznych tras turystycznych oraz podróży, z szerokim udziałem społeczności turystycznych, między innymi poprzez udział w organizowanych w ramach projektu wyprawach eksploracyjnych. Północna Izba Gospodarcza zaprosiła do współpracy szereg firm, które zajmują się turystyką, podróżami, ale i gospodarką morską. Jedną z takich firm było Unity Line Limited Sp. z o.o. , które po szkoleniu odbywającym się w dniach 5-6 listopad br. w Sopocie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, postanowiło włączyć do swojej oferty zupełnie nowy produkt turystyczny, który ma szanse stać się przebojem najbliższego sezonu.


Nasz region Morza Bałtyckiego to prawdziwa turystyczna perełka – trzeba pokazać to światu!

    Liderem projektu, którego pełna nazwa brzmi Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area jest Uniwersytet Gdański, ale współpracujemy z wieloma partnerami z całego świata. W listopadzie w Sopocie odbyło się zorganizowane przez Północną Izbę Gospodarczą seminarium dla firm z branży turystycznej. Zgromadzono kilkudziesięciu uczestników (m.in. 21 firm turystycznych z całej Polski), w tym jednego z turystycznych liderów Pomorza Zachodniego, tj. firmę Unity Line Limited Sp. z o.o., która jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Naszym celem było pokazanie, że ten region Morza Bałtyckiego również jest atrakcyjny turystycznie. Uczestnikom seminarium zaproponowano kilka opracowanych przez nas tras turystycznych jako sugestię do rozważenia, czy takie produkty nie będą atrakcyjne dla klientów. Propozycje spotkały się z bardzo pozytywną reakcją np. właśnie Unity Line – mówi Patricia Pająk z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

    Jak mówią przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej ostatecznym efektem projektu będzie stworzenie wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem. Powstałe propozycje mają stanowić inspirację dłuższych pobytów w regionie, ale przede wszystkim skierowane są na budowanie międzynarodowej współpracy podmiotów tworzących ofertę turystyczną. Z punktu widzenia Pomorza Zachodniego i rozwoju ruchu turystycznego w naszym regionie, takie projekty mają wielkie znaczenie. Mamy się czym chwalić, a ta współpraca może doprowadzić do promocji naszych produktów turystycznych i usług.

Unity Line zaprasza na podróż śladami dynastii Gryfitów

      Unity Line Limited Sp. z o.o. bardzo pozytywnie zareagowała na koncepcję promocji szlaku Gryfitów opracowaną przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Firma od ponad dwóch dekad proponuje swoim klientom podróże do Skandynawii. – Nasza oferta jest zbieżna z propozycją Północnej Izby Gospodarczej, stąd udało nam się „uszyć” ofertę na miarę z połączenia obu koncepcji. Tak powstała „Królewska podróż – śladami dynastii Gryfitów”.  Produkt bardzo szybko wszedł do naszej oferty -  zostały wyznaczone dwa terminy w sierpniu i we wrześniu następnego roku oraz rozpoczęła się już sprzedaż. Powstał też ramowy produkt (również z Gryfitami), który będziemy oferować grupom zorganizowanym. Przy każdej grupie możemy modyfikować, zmieniać, przearanżować wyjazdy by korzystać z możliwości historycznych tras – mówi Ewelina Piszczyńska, Samodzielny pracownik ds. Klientów Kluczowych z firmy Unity Line Limited Sp. z o.o.

    Klienci – zarówno z Polski jak i z Europy – oczekują od touroperatorów coraz ciekawszych atrakcji. Nie chodzi tylko o odpoczynek czy wysoki komfort usług, ale i o propozycje, które będą zaskakiwać, rozwijać, ciekawić. Szlaki turystyczne oparte na legendach czy faktach historycznych to przeboje na całym świecie. Jest szansa, że „Królewska  podróż – śladami dynastii Gryfitów” stanie się produktem wielosezonowym: - Staramy się wprowadzać do oferty nowe usługi. Możemy zauważyć, że propozycja jest dobrze przyjęta przez klientów. Chcemy zwrócić uwagę na historię, na edukację, na ciekawe historie, mamy bazę stałych klientów którzy do nas wracają i chcą takich historii – mówi Ewelina Piszczyńska z Unity Line.

   Królewska podróż realizowana będzie w terminach od 14 do 16 sierpnia oraz od 27 do 29 września 2020 roku. Wszyscy zainteresowani klienci mogą uzyskać więcej informacji na stronie Unity Line. Wyjazd trwa 3 dni, a jego oferta – zarówno pod kątem cenowym jak i programowym jest bardzo atrakcyjna.

Północna Izba Gospodarcza realizuje ważny międzynarodowy projekt

   Realizacja projektu Baltic Heritage Routes zaplanowana została na 3 lata. Liderem konsorcjum, jest Uniwersytet Gdański, a partnerami są: Uniwersytet w Greiswaldzie (Niemcy), trzy litewskie miasta Kretynga, Plunge i Telsiai, miasto Lębork, Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska, Łeba, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Północna Izba Gospodarcza oraz szwedzki Uniwersytet Ludowy w Kristianstad. Efektem projektu będzie stworzenie (projektowanie, opracowanie i wdrożenie) wspólnych dla kilku państw nadbałtyckich ofert pobytów w obszarze Południowego Bałtyku opartych na trasach dziedzictwa naturalnego i kulturowego w krajach objętych projektem

 

 

Jedni projektują, drudzy budują. Jedni promują, drudzy dostarczają. Przestrzeni współpracy pomiędzy branżą kreatywną, a przemysłem jest całe mnóstwo. Dlaczego więc ta współpraca nie przebiega wzorowo i musi być animowana? Ponieważ często obie strony nie mają wiedzy jak bardzo są sobie potrzebni i jak wspaniałe efekty może przynieść synergia. Północna Izba Gospodarcza realizuje projekt międzynarodowy COCO4CCi, który ma doprowadzić do bliższych relacji pomiędzy firmami z branży przemysłów kreatywnych oraz innych sektorów gospodarki. Pomorze Zachodnie jest idealną przestrzenią do tego typu działań.

W ostatnich tygodniach uruchomiono atrakcyjne instrumenty wsparcia biznesu, dostępne także dla przedsiębiorców z regionu zachodniopomorskiego. Korzystać z nich mogą zarówno przedsiębiorstwa z sektora MŚP, w tym firmy mikro, jak i duże przedsiębiorstwa. O szerokiej gamie wsparcia w ramach nowych instrumentów opowiedzą przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, Enterprise Europe Network oraz instytucji partnerskich. Współorganizatorem spotkania w Szczecinie jest Północna Izba Gospodarcza.

26 – 27 listopada w Północnej Izbie Gospodarczej odbyło się spotkanie poświęcone branży akwakultury. W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy oraz eksperci z branży zarówno z Polski jak i Grecji, Litwy, Włoch czy Irlandii. Pierwszego dnia zostały poruszone tematy takie jak szanse i zagrożenia w branży, kryzys Bałtyckiego rybołówstwa czy nowe technologie w akwakulturze. Drugiego dnia odbyła się wizyta studyjna, w której przedsiębiorcy mieli okazję odwiedzić firmę „Jurassic Salmon”.

Jak rozwijać akwakulturę na Pomorzu Zachodnim i w całej Europie? Gorąca dyskusja w Północnej Izbie Gospodarczej

Ożywiona dyskusja na temat sytuacji na Morzu Bałtyckim, ale i przedstawienie przedsiębiorcom szans na rozwój branży morskiej i szeroko rozumianej akwakultury – taki przebieg miało spotkanie zorganizowane w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach międzynarodowego projektu Extra SME’S.

„Temat akwakultury ciągle zyskuje na zainteresowaniu”

    Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie realizuje szereg projektów międzynarodowych z różnych dziedzin. Ich celem jest aktywizacja gospodarki w kontekście międzynarodowym i umożliwianie zachodniopomorskim firmom ekspansji na rynki zagraniczne. 26 listopada odbyła się konferencja, której celem była promocja akwakultury, realizowana była ona w ramach projektu Extra SME’s. Zadaniem projektu jest wsparcie branży akwakultury, a przede wszystkim poprawa polityki mającej na celu zwiększenie konkurencyjności i ekstrawersji małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach przybrzeżnych i wiejskich UE, w których akwakultura jest siłą napędową gospodarki regionalnej:

   - Promujemy produkty, innowacyjne technologie w zakresie akwakultury i branży morskiej oraz zachęcamy do podjęcia dyskusji na temat bieżących problemów w Polsce i w Europie jeżeli chodzi o branżę morską i rybołówstwo. Temat akwakultury ciągle zyskuje na zainteresowaniu, choć w każdym kraju w Europie ogniska problemowe mogą być nieco inne, stąd też bardzo żywa i ciekawa dyskusja w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej. Udało nam się zaprosić gości z innych krajów: z Grecji, Irlandii, Rumunii, Włoch i Litwy. Nie brakuje także specjalistów z Polski - mówi Jacek Wójcik, koordynator projektów międzynarodowych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

    Wypracowanie wspólnego głosu nie jest łatwe, ale realizacja dotychczasowych projektów międzynarodowych pokazuje, że jak najbardziej jest możliwe, a przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego współpracujący z Północną Izbą Gospodarczą chętnie zabierają głos w najistotniejszych sprawach: - Chcemy lobbować za dobrymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców na forum Unii Europejskiej. Zgłaszana podczas dyskusji problematyka dotyczy unijnych obostrzeń np. zakaz połowu dorsza, który mocno dotyka naszych rybaków – dodaje Jacek Wójcik.

   Promocja akwakultury w wykonaniu Północnej Izby Gospodarczej to jednak nie tylko organizacja spotkania, ale i szereg innych działań, które mają na celu integracje przedsiębiorców z tej branży i zachęcanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań. W projekt EXTRA SME’s zaangażowanych jest wiele krajów na świecie, stąd perspektywy są bardzo obiecujące.

Kryzys na Bałtyku jednym z głównych tematów spotkania. Przedsiębiorcy żywo zainteresowani

       Ponad 90% przedsiębiorstw w regionach EXTRA-MŚP to śródlądowe i przybrzeżne MŚP działające w całym łańcuchu wartości w sektorze akwakultury, przyczyniające się do wzrostu gospodarczego
i tworzenia miejsc pracy. Globalny rynek wciąż jednak pozostaje zamknięty dla narodowych firm z wielu krajów. Tylko harmonijna współpraca, konsekwentny lobbing i oferowanie jak najlepszych usług i produktów może spowodować, że pewne „szklane sufity” zostaną pokonane. Realizacja międzynarodowego projektu przez Północną Izbę Gospodarczą stawia sobie za cel rozwój eksportu, zbliżanie przedsiębiorców do siebie i jeszcze aktywniejsze rozwijanie akwakultury na Pomorzu Zachodnim.

    Wtorkowa dyskusja w Północnej Izbie Gospodarczej momentami miała dynamiczny przebieg, bo przypadała na czas poważnego kryzysu gospodarczego na Morzu Bałtyckim: - Podczas spotkania zasygnalizowaliśmy jako przedsiębiorcy i rybacy szereg problemów. Kryzys jest tematem nośnym, bo doprowadził wielu ludzi do bankructwa. Traktuje to spotkanie jako jedno z pierwszych, które mają na głos wyrazić nasze oburzenie. 15 października Komisja Europejska wprowadziła zakaz połowu dorsza na Bałtyku argumentując to właśnie kryzysową sytuacją naturalną, ale nie wskazano powodów kryzysu, poza tym, że „dzieje się coś złego”. Takie spotkania z przedsiębiorcami oraz z parterami z zagranicy są bardzo istotne -  mówi Grzegorz Hałubek, Prezes Związku Rybaków Polskich i doradca Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

PARTNERZY PROJEKTU

  • Region Peloponez, Grecja – lider projektu
  • Region Liguria, Włochy
  • Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Polska
  • Agencja Rozwoju Regionalnego Bukareszt-Ilfov, Rumunia
  • Lapland Uniwersytet Nauk Stosowanych, Finlandia
  • Uniwersytet w Patras, Grecja
  • Zachodnia Komisja Rozwoju, Irlandia
  • Liguria, Klaster Technologii Morskich, Włochy
  • Agencja Rozwoju Regionów Krajowych, Litwa

logointerreg europe logo quadri

 

W dniach 5-6 listopada 2019 r. w Sopocie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego , Północna Izba Gospodarcza, współpracując z Uniwersytetem Gdańskim oraz Fundacją „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” z Warszawy, zorganizowała seminarium  „Projektowanie produktów turystycznych opartych o trasy i podróże marzeń” dla firm z branży turystycznej. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Baltic Heritage Routes.
Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area”. Główny celem projektu jest stworzenie i wdrożenie 8 nowych transgranicznych Szlaków Kulturowych i Przyrodniczych oraz kilkudniowych Podróży Marzeń w Regionie Południowego Bałtyku obejmujących Polskę, Litwę, Szwecję i Niemiec.

W seminarium wzięło udział ponad 45 osób z całej Polski, które prowadzą działalność gospodarczą lub naukową związaną z sektorem turystyki.
Przedsiębiorcy biorący udział w wydarzeniu mieli niepowtarzalną okazję na bezpłatne wykorzystanie koncepcji tras turystycznych przygotowanych w ramach projektu „Baltic Heritage Routes” i stworzenie na ich przykładzie własnych ofert turystycznych, które będą miały szansę na komercjalizację.
Oprócz sporej dawki wiedzy uczestnicy seminarium mieli szansę lepiej się poznać i zdobyć cenne kontakty podczas uroczystej kolacji. Wiele firm po zakończeniu seminarium wyraziło chęć współpracy z Północną Izbą Gospodarczą oraz innymi partnerami projektu „Baltic Heritage Routes”, która będzie polegać na wdrażaniu do swoich ofert turystycznych produktów wypracowanych podczas seminarium.

 

Seminarium Sopot foto 1
 Seminarium Sopot foto 2
Seminarium Sopot foto 3
 Seminarium Sopot foto 4

Age Friendly Communities to kolejny międzynarodowy projekt realizowany przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Jakie jest pierwsze skojarzenie gdy myślimy o seniorach jako o konsumentach? Polscy seniorzy wydają się być grupą pod tym względem zupełnie niedocenianą. Inaczej jest z seniorami z Niemiec, którzy są bardzo atrakcyjni np. dla branży turystycznej. Z czego wynikają te różnice? Czy rzeczywiście polscy seniorzy są grupą bez potencjału handlowego? A może to przedsiębiorcy podchodzą do tego zagadnienia zbyt stereotypowo i w nieodpowiedni sposób kierują do osób starszych swoją ofertę? Realizacja projektu Age Friendly Communities będzie okazją do weryfikacji wspomnianych tez. Inicjatywa jest skierowana zarówno do seniorów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego jak i do przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Age Friendly Communities to kolejny międzynarodowy projekt realizowany przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Jakie jest pierwsze skojarzenie gdy myślimy o seniorach jako o konsumentach? Polscy seniorzy wydają się być grupą pod tym względem zupełnie niedocenianą. Inaczej jest z seniorami z Niemiec, którzy są bardzo atrakcyjni np. dla branży turystycznej. Z czego wynikają te różnice? Czy rzeczywiście polscy seniorzy są grupą bez potencjału handlowego? A może to przedsiębiorcy podchodzą do tego zagadnienia zbyt stereotypowo i w nieodpowiedni sposób kierują do osób starszych swoją ofertę? Realizacja projektu Age Friendly Communities będzie okazją do weryfikacji wspomnianych tez. Inicjatywa jest skierowana zarówno do seniorów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego jak i do przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Newsletter 4.1 PL

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

PFP PIG 1250x300