fbpx

InfoDAY izba bg1

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie aktywnie kontynuuje program edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jeszcze w tym roku szkolnym odbędzie się kilkanaście spotkań podczas których dzieci dowiadują się czym jest woda, jak ją oszczędzać i jak dbać o środowisko naturalne. Podczas zajęć poruszane są także tematy żeglugi, a teraz program kształcenia w tym zakresie będzie pełniejszy. Wszystko dzięki wsparciu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

      Program edukacji ekologicznej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym regionie. Świadczy o tym ilość szkół, która sama zgłasza się do RZGW  z prośbą o przygotowanie lekcji dla uczniów: - Stawiamy sobie za cel edukowanie młodego pokolenia. Mówimy dużo o tym jak dbać o środowisko, jak oszczędzać wodę i jakie zachowania są niedopuszczalne gdy spędzamy czas nad wodą. Istotnym elementem zajęć jest także mówienie dzieciom na czym polega praca RZGW, są bardzo zainteresowane akcją lodołamania i tym jak wygląda lodołamacz – mówi Tomasz Pietras, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Zajęcia są regularnie wzbogacane o proste eksperymenty naukowe czy informacje z zakresu geografii np. dotyczące Odry czy mniejszych cieków przepływających przez województwo zachodniopomorskie – dodaje Dyrektor Pietras.

     Od lutego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie podjął współpracę z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie. Jest ona partnerem projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie mobilności towarów i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego. W ramach programu wydano komiks edukacyjny, który jest rozdawany dzieciom podczas zajęć koordynowanych przez RZGW Szczecin: -  Scenariusz opowiada historię rozwoju żeglugi śródlądowej na przestrzeni wieków aż do chwili obecnej. Młody czytelnik dowiaduje się o  rodzajach dróg wodnych, o tym jak podróżowali ludzie przed wiekami, jak przedstawia się układ szlaków wodnych w Polsce. Ponadto zaprezentowane są najważniejsze znaki żeglugowe, niektóre rodzaje statków, sposoby załadunków i możliwości nośności statków – wyjaśnia Jacek Wójcik, Koordynator Projektów Międzynarodowych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie wkrótce zacznie przyjmować zapisy na zajęcia edukacyjne w roku szkolnym 2019/2020.