fbpx

InfoDAY izba bg1

Rozmowa o „srebrnej gospodarce” podczas kolejnego Izbowego rejsu.  „Polski rynek do 2030 roku będzie zdominowany przez osoby w wieku emerytalnym”

Sprzyjające okoliczności przyrody, piękna pogoda i dużo merytorycznej wiedzy, którą mogli przyswoić zarówno seniorzy uczestniczący w projekcie jak i przedsiębiorcy biorący udział w wydarzeniu. Północna Izba Gospodarcza realizuje projekt Age Friendly Communities w ramach którego odbył się rejs po Odrze.

Na Łodzi zamiast na Sali szkoleniowej. Izbowy rejs z seniorami w ramach europejskiego projektu

    Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie realizując unijny projekt Age Friendly Communities stara się przybliżyć zachodniopomorskim przedsiębiorcom ideę „srebrnej gospodarki”. Fakt starzenia społeczeństwa jest niezaprzeczalny, ta sytuacja sprawia, że blisko 1/3 aktywnych konsumentów to osoby powyżej 60. Roku życia. Seniorzy mają swoje oczekiwania względem producentów i twórców usług, a realizowany przez Izbę projekt ma za zadanie wspomniane dwa światy – seniorów i przedsiębiorców – do siebie przybliżyć.

      W miniony czwartek z Łasztowni wyruszył rejs, w którym udział wzięła grupa przedsiębiorców oraz silna reprezentacja szczecińskich seniorów, biorących na co dzień udział w zajęciach aktywizacyjnych organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Celem rejsu było przybliżenie idei projektu Age Friendly Communities oraz integracja obu środowisk: - Pokazujemy potencjał „srebrnej gospodarki”, głównym tematem rejsu było zagadnienie starzenia się społeczeństwa. Podpowiadaliśmy przedsiębiorcom jest wykorzystać potencjał, który dotychczas pozostawał niezauważony. Jest wiele firm, które projektując swoje usługi i produkty powinny brać pod uwagę głos przedsiębiorców. To może zaowocować np. poszerzeniem grupy docelowej lub szerszą ekspansją na rynku. Formuła rejsu wynika z okresu wakacyjnego, to jest czas, który nie zachęca do spędzania czasu w salach szkoleniowych. Część merytoryczną, łączymy z czasem wypoczynkowym, pokazując przy okazji bardzo atrakcyjne warunki naturalne okolic Szczecina – mówi Jacek Wójcik, kierownik Działu Projektów Międzynarodowych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. W rejsie uczestniczyła grupa kilkudziesięciu seniorów oraz przedsiębiorców. Nie brakowało wymiany wzajemnych obserwacji i doświadczeń.

Nie „Czy”, ale „Jak” czyli o zdobywaniu konsumenta jakim jest senior

     Wśród przedsiębiorców wciąż istnieje błędne przekonanie, że seniorzy są grupą docelową pod którą nie warto formatować nowych usług czy produktów. Ich dochody – owszem – są stałe, ale jednocześnie dość niskie. Jak mówi dr Arkadiusz Malkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, jeden z prelegentów rejsu organizowanego przez Północną Izbę Gospodarczą, jest to myślenie błędne, bo seniorzy mają swoje dochody, które chętnie wydawaliby na usługi  produkty specjalnie im dedykowane: - Każdy realnie patrzący na polski i europejski rynek przedsiębiorca  musi dostrzegać ogromną  szansę na rozwój swoich produktów i usług przez dostrzeganie tego jak silną grupą docelową są obecnie seniorzy. Szacuje się, że polski rynek do 2030 roku będzie zdominowany przez osoby w wieku emerytalnym, jest to łakomy kąsek dla każdego przedsiębiorcy. Uważam więc, że pytanie „Czy zdobywać seniorów jako konsumentów” jest pytaniem nieaktualnym, teraz należy się zastanawiać jak to zrobić – komentuje dr Malkowski.

    Formułowanie oferty tak, by była ona atrakcyjna dla seniorów nie dla wszystkich jest łatwe. Tutaj przedsiębiorcy muszą wykazać się umiejętnością korelacji odpowiedniej jakości produktu i dostępności cenowej. Prawdą jest, że emeryci zwracają uwagę na cenę usług i produktów. Nie jest jednak prawdą, że tylko pieniądze decydują o tym czy klient w pewnym wieku zdecyduje się na zakup czy też nie: - Nie traktujmy seniorów jako grupę, która ma inne oczekiwania niż konsumenci w innych grupach wiekowych. Są pewne różnice, ale zarówno wysoka jakość jak i cena, to są czynniki ważne dla każdego konsumenta. Seniorzy oceniają swoją sytuację jako dobrą, więc stereotyp biednego emeryta nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Produkty dla seniorów muszą być przygotowane w specjalny sposób przygotowane pod kątem pewnej funkcjonalności, ale kwestie jakości i ceny muszą być uwzględniane tak samo jak w przypadku innych grup konsumentów – mówi dr Arkadiusz Malkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Seniorzy chcą być zauważani jako konsumenci

    Seniorzy uczestniczący w rejsie bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami. – Najbardziej interesuje mnie dostępność do ochrony zdrowia. Publiczna służba zdrowia jest na złym poziomie, a prywatna jest skomplikowana, bo są jakieś pakiety firmowe, jakieś pakiety specjalne, a jak się chce iść do takiej firmy i być pod ich opieką to się słyszy, że nie ma takiej możliwości, a ja byłabym gotowa za takie usługi zapłacić, bo zdrowie jest najważniejsze – mówiła jedna z uczestniczek rejsu. – Nie zauważyłam żeby przedsiębiorcy interesowali się seniorami jako grupą konsumentów, bardziej chyba tylko Ci, którzy sprzedają talerze i pościel na pokazach różnych i nas zapraszają żeby nas oszukać. Bardzo podoba mi się ten pomysł Północnej Izby Gospodarczej, bo jest okazja porozmawiać i jest okazja do wymiany myśli – mówi inna uczestniczka rejsu i dodaje: - Chciałabym więcej wydarzeń kulturalnych dla seniorów i więcej spotkań turystycznych takich jak np. ten rejs – dodaje.

     Rejs odbył się w ramach projektu Age Friendly Communicates realizowanego przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Jego celem jest integracja seniorów oraz przedsiębiorców oraz promocja tzw. „srebrnej gospodarki”. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej www.izba.info w zakładce PROJEKTY.

 

REJS 1

REJS 2

REJS 3

REJS 4

REJS 5