fbpx

InfoDAY izba bg1

 

Jedni projektują, drudzy budują. Jedni promują, drudzy dostarczają. Przestrzeni współpracy pomiędzy branżą kreatywną, a przemysłem jest całe mnóstwo. Dlaczego więc ta współpraca nie przebiega wzorowo i musi być animowana? Ponieważ często obie strony nie mają wiedzy jak bardzo są sobie potrzebni i jak wspaniałe efekty może przynieść synergia. Północna Izba Gospodarcza realizuje projekt międzynarodowy COCO4CCi, który ma doprowadzić do bliższych relacji pomiędzy firmami z branży przemysłów kreatywnych oraz innych sektorów gospodarki. Pomorze Zachodnie jest idealną przestrzenią do tego typu działań.

„Celem projektu COCO jest stworzenie ponadnarodowej sieci kreatywnej”

      Czy możliwe jest harmonijne łączenie branży kreatywnej i przemysłu? Owszem, choć przekonanie obu stron do współpracy nie zawsze jest łatwe. Branża przemysłowa często nie docenia jak wielkie znaczenie dla ich działalności może mieć dobry projekt czy skuteczny marketing, a branża kreatywna szybko zniechęca się do współpracy z przemysłem, gdy okazuje się, że droga do porozumienia nie jest łatwa. Wspólny język obu stronom pomaga znaleźć Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Platforma porozumienia tworzona jest w ramach projektu międzynarodowego realizowanego przez naszą instytucję, czyli COCO4CCI. Przemysły kreatywne zostały wpisane w Regionalną Strategię Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji Województwa Zachodniopomorskiego 2020+, przy Północnej Izbie Gospodarczej funkcjonuje Klaster Przemysłów Kreatywnych jako jeden ze 130 klastrów w Polsce sklasyfikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości a przy Akademii Sztuki w Szczecinie funkcjonuje Centrum Przemysłów Kreatywnych.

    - Celem projektu COCO4CCI jest stworzenie ponadnarodowej sieci, gdzie centra kreatywne przy odpowiednim wsparciu pracują wspólnie, uzupełniając się wiedzą i doświadczeniami. W ramach działań projektowych planuje się wdrożyć obszerny program szkoleniowy online i face2face dla branży kreatywnej w kilku obszarach. Przedsiębiorcy zostaną wyposażeni w narzędzia, które ułatwią międzysektorowe powiązania między przemysłami kreatywnymi a innymi sektorami gospodarki – wyjaśnia Patricia Pająk z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Klient chce by produkt nie tylko działał, ale i wyglądał”

    Idealnym przykładem firmy, która w swojej branży doskonale łączy kreatywność z nowoczesnością oraz technologią jest firma Shargon, której właścicielem jest Łukasz Majchrzak. Firma zajmuje się drukiem 3D a także konstruowaniem dronów. – Moja działalność rozwija się w przestrzeni kreatywnej, ale i przemysłowej. Zgłasza się do mnie wiele firm mechanicznych z prośbą o wydrukowanie części do samochodu czy do jakiejś maszyny, bo łatwiej jest ją przygotować w ten sposób niż zamawiać z innego kraju. W mojej branży nie da się działać bez kreatywności, trzeba myśleć przestrzennie, najpierw coś powstaje na kartce, a potem programujemy, dopracowujemy i mamy gotowy projekt. Projekt jest bardzo ważny, powiedziałbym, że często najważniejszy – mówi Łukasz Machrzak. – W druku 3D jest więcej pracy odtwórczej niż twórczej, ale wszystko, co wymaga projektu opiera się na naszej wiedzy, projekcie i kreatywności – dodaje przedsiębiorca.

   Zainteresowanie klientów drukiem 3D jest coraz większe. Mowa zarówno o produkcji szerszej jak i drukowaniu pojedynczych elementów: - Druk 3D daje np. branży motoryzacyjnej szanse przygotować uchwytu czy połączenia lepszego niż w oryginale. Jestem z wykształcenia inżynierem, patrzę na naszą pracę bardziej technicznie, a czasami zdarza się, że klienci wymagają by projekt nie tylko działał, ale i wyglądał. Tak jest np. z projektem litofanu, który proponuję klientom – dodaje przedsiębiorca.

Już niebawem wydarzenia, na które zaprosimy izbowych przedsiębiorców

      Jakie działania przewiduje Północna Izba Gospodarcza w ramach międzynarodowego projektu COCO4CCI? – To projekt obejmujący sześć krajów: Polskę, Niemcy, Słowację, Słowenię oraz Włochy. Klient chcą by produkty były estetyczne, funkcjonalne i dobrze działające. Jako Północna Izba Gospodarcza jesteśmy odpowiedzialni za działanie promocyjne przy projekcie oraz za tworzenie przestrzeni do współpracy pomiędzy przemysłem, a branżą kreatywną. Stworzony zostanie cykl seminaryjny z Akademią Sztuki. Będziemy promować naszych lokalnych przedsiębiorców, o szczegółach będziemy informować niebawem – mówi pracownik z Działu Projektów Północnej Izby Gospodarczej. Izba zrzesza zarówno firmy z branży kreatywnej jak i przemysłowej, stąd jesteśmy naturalnym partnerem do realizacji takiego projektu.