banerrejs09072018

 

Wakacje na półmetku. Pogoda w lipcu nie odpisywała i wielu ludzi biznesu, menadżerów i przedsiębiorców postanowiło odpoczywać dopiero w sierpniu. Tu pojawia się jednak zasadnicze pytanie: Czy jeżeli ktoś jest menadżerem czy właścicielem firmy, to możliwe jest by spędzić wakacje bez stresu i poczucia odpowiedzialności co zostawiamy na miejscu? Jak mówi coach Małgorzata Krawczak, jest, ale wymaga odpowiedniej redystrybucji obowiązków na pracowników i poczucia, że nasza firma nie kręci się tylko wokół naszych decyzji i działalności. – Odpowiedzialnością należy się dzielić. Oczywiście szef powinien mieć kontrolę nad strategicznymi sprawami, ale i świadomość, że człowiek, który nie wypoczywa może szybko wypalić się zawodowo, a to droga do depresji, a następnie do poważnych problemów – mówi w rozmowie z Północną Izbą Gospodarczą.


Przedsiębiorca nie ma wakacji – to prawda stara jak świat pod którą podpisałoby się większość przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej. Odpoczywać należy możliwie dużo, ale i… efektywnie. Niestety kiedy mamy na głowie mnóstwo zobowiązań nawet wyjazd poza biuro i poza miasto może wiązać się z wielu liczbą wiadomości, telefonów i decyzji, które i tak muszą zostać podjęte. Jak sobie z tym radzić? – Jak funkcjonuje się przez cały rok na pełnych obrotach, to przedsiębiorcom odpoczynek jest potrzebny, ale to musi być odpoczynek z prawdziwego zdarzenia, a nie taki, że odpoczywa ciało, a myśli i głowa pozostają tam, gdzie jest praca. Żeby pozwolić sobie na relaks umysłowy trzeba wyjechać na wakacje poza miejsce zamieszkania, nie musi to być wyjazd dwutygodniowy, wystarczy tydzień albo nawet pięć dni, ale pod warunkiem, że to jest czas, gdy naprawdę realizujemy postanowienie, że zostawiamy pracę na boku – mówi coach Małgorzata Krawczak. Wszechobecny i niezastąpiony szef to zmora wielu firm. Przenosi się to na niekorzystną atmosferę w pracy. I nie chodzi o to, że tylko ten jeden radzi sobie ze wszystkim. Chodzi o to, że przeważnie ten jeden ma tak zaniżone poczucie własnej wartości i odczuwa ogromne lęki przed tym, że wszyscy w firmie przeciw niemu i na pewno go oszukają. W takich sytuacjach pytam, po co firma i po co ludzie? W zasadzie wszystkie odpowiedzi dotyczą niedocenienia i upokorzeń, których te osoby doznały w przeszłości, nawet jako dzieci, czyli chcą pokazać innym, że potrafią. A tymczasem firma to nie arena, na której szef zmaga się ze wszystkim dookoła, a obecni pracownicy chcą jego klęski. Firma to skupisko ludzi, którzy realizują założone cele dla wspólnych korzyści i rozwoju. Przy pierwszym podejściu urlop jest zmianą miejsca pracy, przy drugim – efektywnie spędzonym czasem z najbliższymi. 

Urlop powinien być dobrze zaplanowany. Na urlop nie jedzie się z przymusu, nie możemy pozwalać sobie na to by pogoda, oczekiwania innych i tego typu sytuacje wywierały na nas presje. Jeżeli urlop jest stresem to nie przyniesie nam żadnej przyjemności. Psychiczna regeneracja jest bardzo ważna i może stać się źródłem nowych inspiracji. Coach Małgorzata Krawczak radzi by przed wyjazdem uporządkować ważne sprawy w firmie, odpowiednio rozdzielić zadania i pozwolić innym się wykazać. Kiedy „Stęsknimy się” za naszą pracą to będzie ona bardziej efektywna: - Jeżeli jesteśmy typem bardzo aktywnym to cisza i spokój może nas nudzić, jeżeli jesteśmy spokojni to gwar kurortów nadmorskich również nie przyniesie nam relaksu. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. Zauważam, że wiele osób wyjeżdża na urlop, ale jednocześnie biorą ze sobą służbową komórkę oraz laptopa i na plaży odpisują na maile i wiadomości. Urlop z definicji to dni wolne od pracy, jedziemy na niego po to żeby odpocząć od obowiązków służbowych, czyli nie bierzemy niczego, co łączy nas z pracą – mówi Małgorzata Krawczak

Przed nami długi sierpniowy weekend i trzeba w pełni go wykorzystać! Przedsiębiorcom zalecamy więc korzystanie z urlopów w pełni. Bez telefonów, laptopa, ale za to w przyjemnych okolicznościach przyrody. To na pewno pomoże im naładować akumulatory na kolejne pełne wyzwań tygodnie.

paprykarz