banerrejs09072018

 

Od pierwszego stycznia podatnicy VAT będą musieli prowadzić elektroniczną ewidencję wszystkich faktur. Ministerstwo Finansów już dziś zachęca do zapoznania się z Jednolitym Plikiem Kontrolnym dla potrzeb VAT.

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się do tej poty za pomocą deklaracji VAT-7 lub VAT – 7K dodatkowo będą musieli co miesiąc składać tzw. JPK_VAT. Jest to rejestr zakupów i sprzedaży VAT, dzięki któremu przedsiębiorcy szybciej uzyskają zwrot podatku, a urzędnicy szybciej będą mogli znaleźć wszelkie nieprawidłowości.   – Tą metodą od lipca 2016 roku rozliczają się wszystkie duże przedsiębiorstwa, a od stycznia 2017 roku również małe i średnie. Teraz przyszedł czas na mikroprzedsiębiorców, którzy stanowią największą grupę około 98% wszystkich podatników VAT – wyjaśnia Robert Hołubasz, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Już teraz wszyscy przedsiębiorcy, którzy muszą co miesiąc składać deklaracje VAT-owskie mogą wypróbować nowe procedury. – Chcemy aby mikroprzedsiębiorcy nauczyli się korzystać przesyłać plik JPK zanim będzie to dla nich obowiązkiem. Dzięki temu mogą liczyć na szybszy zwrot podatku VAT i zamiast czekać sześćdziesiąt dni otrzymają go nawet w 25 dni. Dotyczy to ostatnich trzech miesięcy tego roku. Poza tym będą mogli wcześniej nauczyć się obsługi nowej aplikacji – informuje Hołubasz.

Nowy obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają dwóch milionów euro i nie zatrudniają więcej niż dziesięć osób. Zwolnieni z comiesięcznego przesyłania JPK_VAT są osoby, które:

  • sprzedają wyłącznie towary i świadczą usługi zwolnione z VAT
  • organizacje międzynarodowe, które realizują zamówienia publiczne
  • podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku 200 tysięcy złotych.

JPK trzeba będzie składać wyłącznie drogą elektroniczną do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. Czyli za styczeń, trzeba będzie złożyć ten dokument do 25 lutego. Z myślą o najmniejszych firmach Ministerstwo Finansów udostępni pod koniec roku specjalną i darmową aplikację. Do tej pory w naszym województwie tą drogą rozliczało się blisko 1800 dużych, średnich i małych firm, co miesięcznie dawało około 5 500 dokumentów wpływających do izb skarbowych. Od stycznia liczby te wzrosną odpowiednio do 75 tysięcy firm i 220 tysięcy dokumentów miesięcznie. – Jesteśmy przygotowani na tę zmianę i od kilku miesięcy nasi pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenia. Przypominam, że od nowego roku również comiesięczne deklaracje VAT-owskie będą do nas docierać drogą elektroniczną – zaznacza Robert Hołubasz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej nowym wymaganiom www.jpk.mf.gov.pl

ceopunkt27042018

konsultacjelean27042018

pfp27042018a

 

paprykarz