fbpx

 

Wigilia Banner

 

Zadaniem Funduszu Pomerania jest wspieranie przedsiębiorców w województwie zachodniopomorskim. Efekty pracy jednostki są widoczne gołym okiem – 539  poręczonych kredytów oraz wpłaconych za przedsiębiorców wadiów przetargowych w 2018 roku. Jakie plany ma instytucja na rok 2019? Uruchomionych zostanie jeszcze więcej instrumentów pomocowych. Fundusz Pomerania blisko współpracuje z Północną Izbą Gospodarczą, a na naszej stronie internetowej przeczytacie informacje o aktualnych inicjatywach instytucji oraz możliwościach wsparcia, oferowanych przedsiębiorcom.

Poręczenia jeszcze dostępniejsze dla przedsiębiorców

     Przedsiębiorcy w regionie rozwijają się coraz dynamiczniej. Pokazują to wszelkie statystyki, z których wynika, że firmy aktywniej inwestują i zatrudniają coraz większą liczbę pracowników. Rodzime firmy często potrzebują wsparcia, ponieważ na przykładnie są w stanie samodzielnie wpłacić   wadium w przetargu lub nie mogą sfinansować z własnych środków zakupu kosztownej maszyny. Czasami więc by pokryć realizacje inwestycji niezbędne są kredyty, które na rynku komercyjnym często są drogie lub trudno dostępne. Fundusz Pomerania widzi tutaj swoją misję: - Unia Europejska dedykuje sektorowi MŚP wsparcie, które ułatwia dostęp do finansowania inwestycji i na rozwój Udzielamy poręczeń kredytów, wadiów i leasingów, żeby firmy mogły mieć dostęp do finansowania na korzystnych warunkach. Dlaczego jest to potrzebne? Bo małe firmy mają mniejsze możliwości niż firmy duże, które idąc do banku po pożyczkę, są w stanie zabezpieczyć ją bez żadnego problemu. Wiele firm nie korzysta z finansowania i to utrudnia im rozwój, stąd też nasza kampania informacyjna i działalność pokazująca przedsiębiorcom, że tak już jest, że żeby inwestować to trzeba mieć pieniądze – mówi Adam Badach, Prezes Funduszu Pomerania. – Wspieramy głównie mniejsze podmioty prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne oraz spółki które chcą poprawić sobie warunki finansowania, a takie instrumenty jak poręczenia pozwalają na uzyskanie lepszych warunków kredytowych, mniejsze wymogi zabezpieczenia czy mniejszy wkład własny – dodaje Prezes Badach.

   Jakie są więc plany Funduszu Pomerania na rok 2019?

         Odpowiedź jest prosta: dalszy rozwój i dalsza pomoc w rozwijaniu firm na Pomorzu Zachodnim: - Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego kontynuuje program  Jeremie (obecnie Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju)  to ona teraz organizuje konkursy dla pośredników finansowych. Pierwsze konkursy zostały już ogłoszone w ubiegłym roku i były to konkursy na linie poręczeniowe, które mogą zabezpieczać kredyty. Na kolejne 2 lata Fundusz Pomerania zakontraktował kwotę 52 mln zł na wsparcie kilkuset przedsiębiorstw w formie poręczeń kredytów inwestycyjnych i obrotowych. , a przedsiębiorcy w ramach tego projektu mogą uzyskać poręczenie na bardzo atrakcyjnych warunkach a nawet całkowicie bezpłatnie. To warto podkreślić – mówi Adam Badach, prezes Funduszu. - Ponadto teraz dostępne są wyższe kwoty jednostkowe poręczeń , które może otrzymać przedsiębiorca jako poręczenie. Może być ono udzielone na do kwoty 1,5 mln zł , wcześniej to był milion.

Nowe  konkursy umożliwiają wprowadzenie nowych produktów oraz takich jak poręczenia gwarancji. Oferta rośnie i pojawiają się nowe możliwości dla film firm. Wspierane są także start-upy i działalności, które wystartowały relatywnie niedawno. Co ważne dla przedsiębiorców, nasza oferta jest coraz szerzej dostępna, co warto sprawdzić rozmawiając z doradcami Funduszu Pomerania – dodaje Adam Badach, Prezes instytucji. To początek nowego etapu naszego działania, w planie mamy nowe produkty i będziemy o nich na bieżąco informować – dodaje. Jak mówi Prezes Adam Badach Fundusz Pomerania przygotowuje projekt poręczenia dużych pożyczek inwestycyjnych czy udzielania gwarancji należytego wykonania kontraktów.

Fundusz Pomerania widzi efekty swojej działalności

    Ostatnie lata działalności Fundusz Pomerania jako instytucji otoczenia biznesu w województwa zachodniopomorskim  to czas, w którym udało się wesprzeć  setki  firm, których rozwój jest obecnie widoczny. Niektóre świetnie sobie radzą na naszym rynku regionalnym, a inne planują ekspansję ogólnopolską, a nawet międzynarodową: - Obserwujemy, że firmy, które skorzystały z naszej oferty świetnie sobie radzą na rynku. Mamy wiele przykładów, że niektórzy kolejny raz starają się o poręczenia by startować w kolejnych przetargach. To również dotyczy kredytów obrotowych jak i kredytów inwestycyjnych z naszym poręczeniem. Firmy wracają do nas, ufają nam i cieszymy się z tego zaufania, bo to najprostsze i najmniej skomplikowane rozwiązanie by szybko uzyskać finansowanie – dodaje Adam Badach.

Wszelkie formalności związane z poręczeniem przedsiębiorca załatwia w instytucji finansującej współpracującej z Funduszem (banki, firmy leasingowe).

Przedsiębiorcy ubiegający się o wadium przetargowe do zamówień publicznych powinni się skontaktować bezpośrednio z doradcami Funduszu Pomerania.

   Fundusz Pomerania jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej i partnerem wielu inicjatyw podejmowanych przez naszą instytucje. Zapraszamy do kontaktu i korzystania z jego szerokiej oferty.

 

Potrzebujesz poręczenia kredytu, leasingu lub wadium? Zapoznaj się z ofertą Funduszu Pomerania: