fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

Eksperci są zgodni – turystyka medyczna to jedna z najbardziej obiecujących branż współczesnej gospodarki, a Pomorze Zachodnie ma wiele atutów, by świetnie z tego korzystać. To najważniejsze wnioski z I Konferencji Branży Turystyki Medycznej, która odbyła się w hotelu Radisson Blu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Wielu przedstawicieli firm uczestniczących w konferencji będzie działać w Klastrze Turystyki Medycznej, który właśnie utworzono przy Północnej Izbie Gospodarczej.

Już nie tylko Niemcy, ale również Brytyjczycy czy Amerykanie, coraz chętniej przyjeżdżają do Polski, by skorzystać tutaj z zabiegów medycznych. Najczęściej są to usługi stomatologiczne, ale cudzoziemcy w coraz większej liczbie rezerwują również miejsca np. w polskich klinikach medycyny estetycznej. Wielu z nich wybiera Szczecin i miejscowości z pasa nadmorskiego w naszym województwie. Dużym atutem jest położenie regionu przy zachodniej granicy i niedaleko dużego lotniska w Berlinie. Zagranicznych pacjentów przyciągają nie tylko niższe ceny, ale również wysoka jakość opieki. To wszystko daje potencjał, który nie przez wszystkich jest jeszcze dostrzegany.

- Cieszę się, że wreszcie przedsiębiorcom z tej branży udało się spotkać w tak dużym gromie. Potencjał tkwiący w turystyce medycznej jest duży, ale żeby go w pełni wyzwolić potrzebna jest współpraca. Ze swojej strony, jako przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, deklaruję wszelką możliwą pomoc – mówił na początku piątkowej konferencji Damian Greś, Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Klaster Turystyki Medycznej

Konferencja w hotelu Radisson Blu była pierwszą w regionie w całości poświeconą branży turystyki medycznej. Ale to tylko początek szerszych działań, które mają pomóc w dialogu i wymianie doświadczeń pomiędzy zachodniopomorskimi firmami. Kolejną ważną oddolną inicjatywą przedsiębiorców jest utworzenie Klastra Turystyki Medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej.

- To już piąty klaster utworzony w ramach Północnej Izby Gospodarczej. Współpraca firm z jednej branży zawsze jest cenna. Zachęcam wszystkich uczestniczących w konferencji do zapoznania się z ofertą klastra. Myślę, że dzisiejszy dzień będzie dla nas wszystkich bardzo owocnym dniem – mówił Jarosław Tarczyński, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Praktyczne porady i efekt synergii

Podczas konferencji prelekcje wygłosili zaproszeni goście, którzy zagadnienia związane z branżą turystyki medycznej znają zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej. Można było np. dowiedzieć się jak skutecznie pozyskiwać pacjentów zagranicznych do klinik chirurgii plastycznej. Eksperci tłumaczyli jak ważne jest odpowiednie zaprezentowanie swojej oferty w Internecie i zatrudnianie wykwalifikowanego personelu świetnie znającego języki obce. Cenne porady dotyczyły również możliwości uzyskania wsparcia ze środków unijnych. W sposób syntetyczny przedstawiono także obraz branży turystyki medycznej na świecie, w pasie nadmorskim i w samym Szczecinie.

- Największe ośrodki turystyki medycznej w Polsce powstały wokół dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Szczecin też ma jednak olbrzymi potencjał. Działając wspólnie możemy osiągnąć efekt synergii, na którym skorzystają wszyscy – podkreślała Nina Manduk-Czyżyk, główna inicjatorka konferencji, działająca w branży już od 15 lat.

25 marca, o godz. 16, zaplanowane jest inauguracyjne spotkanie Klastra Turystyki Medycznej. Odbędzie się ono w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej.

 

RELACJE MEDIALNE Z NASZEGO WYDARZENIA:

http://radioszczecin.pl/1,385299,szczecin-jest-zaglebiem-chirurgii-plastycznej-dl&s=1&si=1&sp=1

https://gs24.pl/konferencja-branzy-turystyki-medycznej-sciagnac-tych-ktorzy-chca-sie-u-nas-leczyc/ar/13930166#zdrowie

 

 

 

 

 

AUTOR ARTYKUŁU: MARCIN GIGIEL / PORTAL WSZCZECINIE.PL

 

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0