fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

W miniony piątek gościem magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń” był Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Podczas rozmowy padło wiele zdań na temat przyszłości naszej instytucji i planów na najbliższe miesiące. Sukcesem jest powołanie dwóch nowych klastrów przy Izbie. Ich funkcjonowanie daje nadzieję na to, że przedsiębiorcy czują coraz większą potrzebę zrzeszania się i wspólnego działania.

Klastry dowodem na aktywność przedsiębiorców

   Na radiowej antenie Prezes Jarosław Tarczyński stwierdził, że Północną Izbę Gospodarczą w ostatnim czasie udało się niezwykle rozpędzić. Dowodem na to jest duża liczba szkoleń i wydarzeń organizowanych przez naszą instytucję, ale i fakt, że wokół Izby tworzy się społeczność, która sama inicjuje np. powoływanie klastrów działających na rzecz przedsiębiorców. Sukcesem jest Sekcja ds. Sukcesji, powoli formułuje się Klaster Hotelarski i Klaster Turystyki Medycznej. Korelacja działań pozwala na efektywny lobbing na rzecz przedsiębiorców: - Wspieramy inicjatywy, które dobrze rokują na przyszłość. Klaster Turystyki Medycznej to wspaniała sprawa, spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Ta branża nabiera rozmachu, widzimy stały i konsekwentny rozwój tego sektora. Podejmujemy działania prorozwojowe w tym zagadnieniu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Liczymy, że uda się dokonać pewnego efektu synergii i przełamać stereotyp, że leczenie zagranicą jest lepsze. Podstawowa opieka medyczna być może lepiej wygląda w Niemczech czy w Skandynawii, ale jeżeli mówimy o medycynie estetycznej, rehabilitacji czy stomatologii to mamy specjalistów światowej klasy – mówił Prezes Jarosław Tarczyński.

     Klaster planuje aktywne działanie i spotkania w najbliższych tygodniach. Podczas audycji Prezes Północnej Izby Gospodarczej mówił także o udanych spotkaniach z prof. Leszkiem Balcerowiczem i prof. Grzegorzem Kołodką oraz o tym, że w planach jest kontynuacja dwóch sztandarowych inicjatyw naszej instytucji czyli Międzynarodowego Kongresu Morskiego oraz konkursu Pracodawca Roku.

 

Współpraca międzynarodowa ważna dla Szczecina i dla przedsiębiorców

    Jednym z tematów rozmowy było szersze otwarcie się zachodniopomorskich przedsiębiorców na współpracę międzynarodową. Według statystyk firmy z regionu coraz chętniej podejmują się ekspansji na rynki zagraniczne. Najlepsza współpraca nawiązuje się na linii Polska – Skandynawia i Polska – Niemcy. Jest dobrze, ale według Prezesa Tarczyńskiego, pewne relacje mogłyby być jeszcze lepsze: - Zadaniem Północnej Izby Gospodarczej jest dbanie o interesy przedsiębiorców, ale i stymulowanie rozwoju Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego. Jestem zdania, że im mocniejszy region, tym mocniejsze jest miasto i lepsza szansa na partnerską współpracę międzynarodową. Współpraca jest poprawna, ale nie jest na poziomie, który zadowalałby mnie i przedsiębiorców, jest nad czym pracować. Mało wiemy, kto jest za granicą, traktujemy partnerów zagranicznych jako konkurentów, a powinniśmy patrzeć na to inaczej. Powinniśmy się uzupełniać, a nie ze sobą rywalizować. Postawiłem sobie za zadanie lepsze poznawanie się i lepszą integrację – mówił Prezes Jarosław Tarczyński.

     Na najbliższe miesiące Północna Izba Gospodarcza zapowiada szereg wydarzeń, w tym spotkania mające na celu poprawienie współpracy między przedsiębiorcami z regionu oraz poznawanie ich z potencjalnymi partnerami z innych krajów. O wszystkich inicjatywach będziemy pisać na portalu www.izba.info

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0