fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

Rozwój turystyki medycznej w województwie zachodniopomorskim leży w interesie nie tylko klinik chirurgii plastycznej i estetycznej, ale także innych branż - mówi Monika Chomiuk, Prezes Kliniki Chirurgii Plastycznej Beauty Group w Szczecinie. W rozmowie z Michałem Kaczmarkiem Pani Prezes powiedziała także o tym skąd najczęściej przyjeżdżają pacjenci, jakie zabiegi wykonują najczęściej i co najbardziej cenią w szczecińskich klinikach.

Początek Pani pracy w branży chirurgii plastyczne przypadał na czasy kiedy jeszcze nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego czym jest chirurgia plastyczna, jakie może mieć znaczenie w naszym życiu i jak zyska na popularności.

Ja działam w tej branży od 16 lat. Zmieniały się podmioty gospodarcze, które posiadały tę klinikę, ale zawsze było tak, że ze Szczecina był tylko jeden lekarz, a reszta z zagranicy lub innych miast. Żeby zdobyć pacjentów musieliśmy więc pukać do większej ilości drzwi i sięgać wyżej niż tylko na rynek szczeciński. Rozpoczęliśmy poszukiwania za granicą  i okazało się, że jesteśmy konkurencyjni jeżeli chodzi o zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Początkowo nie było to łatwe, ale gdy Polska weszła do Unii Europejskiej zauważyliśmy boom jeżeli chodzi o poszukiwanie zabiegów chirurgii plastycznej w naszym kraju. Dużym kołem zamachowym okazała się promocja zagranicą oraz dobre opinie o naszej firmie, które ukazały się na łamach międzynarodowej prasy. Wtedy nabrało to tempa. Po pierwszym dziennikarzu zgłosili się kolejni, którym mieliśmy okazję powiedzieć o naszej firmie, historiach naszych pacjentów. Ten rozwój trwa do dzisiaj.

 

Więcej klientów Państwa klinika ma wśród Polaków czy jednak dominują cudzoziemcy?

Współpracujemy z lekarzami z różnych zakątków Polski. Nasz region jest mocno niedoceniony jeżeli chodzi o marketing, a jesteśmy liderami na rynku turystyki medycznej. Można powiedzieć nawet, że radzimy sobie lepiej niż Kraków, Warszawa czy Wrocław. Większość pacjentów, których obsługujemy to pacjenci z zagranicy. To także Polonia, która jest już mocno zakorzeniona w innych krajach. Z niektórymi pacjentami pozostajemy w przyjacielskich stosunkach. Są to osoby naprawdę z całego świata.

 

Dlaczego osoby z tak odległych zakątków świata wybierają właśnie Polskę? To kwestia ceny czy jakości usług? Mówiąc szczerze, w społeczeństwie nadal istnieje pewien stereotyp, że jak się leczyć to  za granicą  , a Państwo mówicie, że jest zupełnie odwrotnie.

Cena jest argumentem, ale to nie jest jedyna rzecz, bo przecież w Czechach i na Węgrzech ceny mogą być jeszcze niższe. Jakość usług naszych lekarzy jest bardzo wysoka. Budzą oni zaufanie i Polska staje się miejscem, do którego chce przyjeżdżać coraz więcej osób. Bardzo pozytywny jest fakt, że pacjenci z zagranicy wracają do nas, chwalą pracę naszego personelu i  co najważniejsze -  polecają nas kolejnym klientom. Nie ma nic cenniejszego niż zadowolony pacjent, który rekomenduje naszą klinikę innym osobom. Jesteśmy chwaleni za estetykę, czystość, sympatyczną obsługę, pełen serwis jeżeli chodzi o pielęgnację. Pacjent w klinice medycyny estetycznej chce się czuć w pełni zaopiekowany i my zawsze staramy się spełnić te oczekiwania. W każdej chwili  może zapytać, poprosić o wsparcie, nad wszystkim czuwa całodobowo lekarz oraz pielęgniarki. Zakwaterowanie po operacji mamy tutaj na miejscu w klinice, ale jeżeli pacjent chce zostać dłużej to pomagamy znaleźć dogodną lokalizację zakwaterowania.

 

Z tego co Pani mówi wynika, że  priorytet dla klinik ze Szczecina to jakość, a nie cena.

Tak, to prawda. Mówiłam o tym na Konferencji Turystyki Medycznej organizowanej przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Jakość może mieć charakter techniczny lub usługowy. W przypadku stomatologii czy zmechanizowanych gałęzi medycyny ważniejsza jest jakość techniczna. W naszym przypadku bardziej istotna jest jakość usługowa, czyli dobre podejście do pacjenta. To pacjent jest w centrum naszej uwagi.

 

Czy jest jakiś egzotyczny zakątek świata z którego mieliście Państwo klientów? Czy było takie miejsce absolutnie zaskakujące?

Owszem, zdziwiona byłam, że do Szczecina na zabieg przyjechała Pani z Australii. Pani była w Polsce, a potem z jej polecenia przyjeżdżały kolejne. Mieliśmy klientkę z Nigerii, z Madagaskaru, z wielu krajów wręcz niebywałych i dla nas bardzo egzotycznych. W dobie Internetu jesteśmy globalną wioską, pacjentki wymieniają się zdjęciami, wrażeniami i łatwiej jest im zdecydować się na długą podróż jeżeli wiedzą, że efekt będzie zadowalający i jest to podparte głosem zadowolonych pacjentów.

 

W jakich dziedzinach medycyny estetycznej specjalizuje się Beauty Group?

Nie mamy wąskiej specjalizacji, bo to byłoby nieefektywne ze względów biznesowych. Obecnie współpracuje z nami czterech chirurgów plastyków. Chodzi nam o to byśmy mieli specjalistów w możliwie szerokim spektrum działania. Współpracujemy z lekarzami ze Szczecina, z Polanicy, Katowic, Lublina…

 

…a które zabiegi, są najbardziej popularne? Chciałbym to podzielić na dwie części: jakich zabiegów najczęściej dokonują pacjenci z zagranic, a jakich Ci z Polski?

Ten podział jest bardzo istotny i bardzo się cieszę, że zadał Pan to pytanie! Jesteśmy dumni, że zdobyliśmy duże zainteresowanie wśród polskich klientów. Kiedyś było tak, że klienci z Polski i ze świata szukali w klinikach głownie zabiegów powiększania piersi. Od jakiegoś jednak czasu nasi sąsiedzi z innych krajów zauważyli odpływ pacjentów i dokonano redukcji kosztów. Jedna trzecia ceny operacji piersi to implant piersiowy, a reszta to kwestia znieczulenia ogólnego lub miejscowego  oraz koszt pracy kliniki i lekarzy. Nasi zachodni sąsiedzi zaczęli wykonywać znieczulenie miejscowe oraz zredukowali inne koszty. Wiąże się to z pewnym dyskomfortem dla pacjentów, ale zmniejszyły się dysproporcje cenowe. Klienci z zagranicy więc coraz rzadziej przyjeżdżają do Polski na zabiegi związane z powiększaniem biustów, ale wzrosło za to zainteresowanie liftingami twarzy, korekcją brzucha, pomniejszaniem piersi – to procedury, których koszt to właściwie tylko praca lekarza, a różnice cenowe są często nawet trzykrotne! Polskie kliniki  w przeciwieństwie do coraz większej ilości klinik zagranicznych oferują pacjentom możliwość hospitalizacji i dłuższego pobytu w zależności od potrzeb.  Nasi lokalni pacjenci to powiększenia piersi oraz coraz częściej operacje powiek. Co może być zaskoczeniem w przypadku korekty powiek właśnie mamy tutaj zarówno pacjentów jak i pacjentki, nie brakuje i młodych i starszych pacjentów. Chcemy wyglądać świeżo i młodo i to jest zabieg, który bardzo szybko zyskuje na popularności. Kiedyś procent mężczyzn decydujący się na zabieg chirurgii plastycznych był niewielki, teraz jest to już coś normalnego. Nasi klienci decydują się także np. na korekcję uszu czy na liposukcję. Dostępność chirurgii plastycznej jest również zdecydowanie większa niż przed laty.

 

Czy warto przyjść, porozmawiać, zapytać, skonsultować. Wyobrażam sobie, że wśród wielu klientów kliniki pewne decyzje dojrzewają latami. Czy to jest tak, że trzeba się decydować od razu czy istnieje możliwość konsultacji i na przykład obalenia pewnych stereotypów?

Warto rozmawiać i warto decyzję odnośnie operacji podejmować rozsądnie i przemyślanie. Wielu pacjentów z zagranicy omija ten etap konsultacji i dowiadują się wszystkiego w wersji elektronicznej. W dobie tanich lotów warto jednak rozważyć wcześniejszy przyjazd do nas i skonsultować swoje problemy. To kwestia doboru implantu, kwestia doboru metody wykonania liposukcji…  często jest tak, że lekarz dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu i zaleca wcześniejsze schudnięcie, aby operacja była mniej ryzykowna i przyniosła oczekiwane rezultaty.

 

 Czy zamierzacie Państwo aktywnie działać w ramach Klastra Turystyki Medycznej Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie? Jak oceniacie Państwo inicjatywę powołania klastra do życia?

Bardzo podoba mi się ta inicjatywa. Celem powinno być zachęcenie władzy lokalnej do promocji turystyki medycznej na zachodzie. Na konferencji rozmawiałam z wieloma osobami i nie jest odosobnioną opinia, że rozwój tej branży to także rozwój usług, hotelarstwa, gastronomii, wszelkiego rodzaju instytucji kultury. Podsumowując, na rozwoju naszej branży, może zyskać znacznie więcej podmiotów gospodarczych.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0