fbpx

 

Wigilia Banner

 

Klinika Dental Smaga istnieje w Szczecinie od ponad 20 lat i wyspecjalizowała się w nowoczesnej stomatologii oferującej klientom najnowocześniejsze rozwiązania i kompleksowe leczenie. Firma jest zrzeszona w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie i mocno angażuje się w działalność Klastra Turystyki Medycznej działającego przy naszej instytucji. Z Aleksandrą Smagą oraz Anną Lasko rozmawiał Michał Kaczmarek.

Od kiedy prowadzicie Państwo klinikę stomatologiczną? Jak wyglądał jej rozwój na przestrzeni ostatnich lat?

Aleksandra Smaga, właścicielka Kliniki Dental Smaga: W aktualnym miejscu znajdujemy się od 2002 roku, ale gabinet początki swojego istnienia ma już w roku 1995. Od tego czasu sukcesywnie zwiększany jest zakres usług, obecnie dysponujemy pełnym wachlarzem usług dentystycznych i stomatologicznych przy jednoczesnym  znacznym poszerzeniu bazy infrastrukturalnej. Posiadamy bardzo nowoczesny sprzęt.

Anna Lasko, kierownik Kliniki Dental Smaga: Klinika ma już prawie 25 lat. To jest szeroki czas i piękna droga, którą udało się przejść naszej klinice, z małego gabinetu, do dużej kliniki, do której przyjeżdżają pacjenci – możemy zaryzykować stwierdzenie, że z całej Polski.

Aleksandra Smaga: Przychodnię założyła moja mama . Do roku 2003 to był gabinet nieduży, z dwoma stanowiskami, bardzo rodzinny. Potem postawiliśmy na rozwój. Obecnie mamy cztery gabinety, sześciu lekarzy, pięć asystentek. Jest to więc już duży zespół stomatologiczny, będący w stanie zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.

Rozwój gabinetu wynikał z potrzeby „pójścia do przodu” czy może zostałyście Panie wręcz zmuszone do zmian przez sytuację rynkową?

AS: To zdecydowanie potrzeba rynkowa. Na początku pracowałam z mamą, potem okazało się, że mamy więcej pacjentów niż jesteśmy w stanie przyjąć pracując 12 godzin na dobę,  7 dni w tygodniu i wtedy też postanowiłyśmy, że musi być więcej stanowisk. Pojawił się jeden lekarz, kolejny, powiększyliśmy całą klinikę i tak w 2008 roku ta przestrzeń medyczna zwiększyła się  dwukrotnie.

Branża medyczna przeżywa w ostatnich latach ogromny progres, przede wszystkim jeżeli mówimy o rozwoju technicznym, technologicznym i infrastrukturalnym. Czy dla Państwa również jest to zauważalne? Jakim sprzętem dysponuje Państwa gabinet i czy klinika w ostatnich latach wyspecjalizowała się w jakieś konkretnej dziedzinie?

AS: W latach 90’ stomatologia bazowała na podstawowych zabiegach takich jak wypełnienia, korony, protezy i leczenia kanałowe. W ciągu ostatnich 20 lat rozwinęło się to w sposób absolutnie dynamiczny. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest oczywiście technologia. Pojawiło się leczenie w mikroskopie, implantologia, która rozwija się w tempie intensywnym, a my w to wszystko po kolei wchodziliśmy. Nasz gabinet jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, bo od samego początku zakładaliśmy, że chcemy oferować naszym klientom usługi na najwyższym poziomie, chcieliśmy być szybsi od konkurencji i to się zawsze udawało. Najnowszym trendem w stomatologii jest skalowanie i skanowanie 3D. Klinika Dental Smaga była jednym z pierwszych gabinetów w Polsce oferujących metodę stomatologiczną opartą na druku 3D. Ta dziedzina w stomatologii rozwija się bardzo, bo to już jest stomatologia w 100% cyfrowa, a nie analogowa. Projektowanie ma miejsce nie manualnie, a właśnie komputerowo.

AL.: Możemy się także pochwalić leczeniem mikroskopowym, ono funkcjonuje od wielu lat, ale my możemy powiedzieć, że jesteśmy kliniką, która ma największe doświadczenie w Szczecinie w obsłudze nowoczesnych mikroskopów. Pacjent nie jest odsyłany na żadne dodatkowe badania, my zajmujemy się kompleksowo prowadząc całe leczenie od początku do końca w jednym miejscu.

A jak zmieniają się oczekiwania pacjentów wobec leczenia stomatologicznego? Mogłoby się wydawać bowiem, że leczenie oparte na mikroskopie, druku 3D i innych technologiach jest na tyle kosztowne, że zarezerwowane tylko dla określonej grupy mieszkańców.

AS: W zasadzie to już są usługi szeroko dostępne, ale nie w każdym gabinecie jednocześnie. Wprowadzenie tych technologii nie wpływa na koszty obsługi, to jest swojego rodzaju usprawnienie pracy dentystów, które generujelepsze wyniki. One nie wpływają na to, ze zabieg czy leczenie jest dużo droższe. Te wszystkie urządzenia ponoszą jakość leczenia, jest ono przeprowadzane w szybszym czasie i w jednym miejscu. Oszczędzamy czas pacjenta, ale i czas lekarzy.

AL.: Chciałabym dodać, że technologie w mniejszym gabinecie mogą być trudno dostępne, bo jeżeli mamy gabinet na dwóch lekarzy to trudno spodziewać się by jedna osoba potrafiła zrobić wszystko. Nasi lekarze specjalizują się w zabiegach i umawiamy swoich pacjentów raz do jednego pacjenta, a raz do drugiego w zależności od konieczności leczenia.

Pacjenci wielokrotnie zastanawiają się jakich usług dentystycznych – poza tymi interwencyjnymi – potrzebują. Czy zdrowy uśmiech, poprawa estetyki uzębienia, to jest coś, co jest potrzebne przedsiębiorcom w codziennym funkcjonowaniu?

AL.: Zdrowe uzębienie i piękny uśmiech w znaczący sposób poprawiają pewność siebie. Mamy pacjentki, które dotarły do nas i po wyleczeniu zębów właściwie zmieniło się ich życie. Jak jest piękny uśmiech to mamy ochotę zadbać także o fryzurę czy szerzej o nasz wizerunek.

AS: Wymóg dzisiejszych czasów jest taki, że osoby publiczne, ludzie mediów, przedsiębiorcy muszą dbać o swój wizerunek. Uśmiech otwiera drzwi, osoba z ładnymi zębami chętniej się uśmiecha, jest bardziej otwarta. Człowiek, który mniej się uśmiecha jest trudniej dostępny, sprawia wrażenie zamkniętego. Zęby też świadczą czy mamy do czynienia z człowiekiem zadbanym, dbającym o swoje zdrowie. Ładny uśmiech jest dowodem, że jesteśmy ludźmi godnymi zaufania.

Czy zamierzacie Państwo jako klinika zaangażować się w pracę Klastra Turystyki Medycznej działającego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie?

AS: To jest bardzo dobry pomysł aby taki klaster powstał, jesteśmy za tym by tworzy ć takie miejsce. Jest w Szczecinie zapotrzebowanie na takie miejsce. Poza tym, turystyka medyczna to nie tylko stomatologia, ale i ortopedia, chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna, rehabilitacja. My bardzo popieramy działanie Klastra i będziemy zaangażowani w jego pracę, każdy działa obecnie swoimi siłami, a łatwiej byłoby działać w grupie, mając poparcie miasta Szczecin.

AL.: Pacjenci z zagranicy planujący leczenie w Szczecinie wszystkie zabiegi umawiają sobie sami, na własną rękę, a gdyby t działanie było lepiej skoordynowane to moglibyśmy zaoferować pacjentom szersze usługi, byłyby lepiej skoordynowane.

Bardzo dziękuję za rozmowę.