fbpx

 

Wigilia Baner

 

Czy wszystko w firmie muszą robić nasi pracownicy? Teoretycznie odpowiedź powinna być twierdząca – po to ich zatrudniamy, żeby wykonywali nasze polecenia i zadania powierzane im w celu rozwoju firmy i wykonywania zleceń od klientów. Często jednak są zadania, które nie wymagają zatrudniania ludzi. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z outsourcingu w sprawach księgowych, rozliczeniowych, prawnych, rekrutacyjnych, informatycznych czy organizacyjnych. Jak mówią jest to oszczędność czasu i pieniędzy, szczególnie jeżeli mówimy o małych przedsiębiorstwach, które muszą dokonywać np. rozliczeń, ale tych procesów jest zbyt mało by zatrudniać do tego osobnych pracowników. Outsourcing to jedno z głównych zadań firmy doradczej założonej przez Kamilę Śniegoską – Jarmolik z firmy KSJ Business Consulting.

   Pani Kamila Śniegoska – Jarmolik swoją samodzielną działalność doradczą prowadzi od kilku miesięcy, wcześniej jednak przez wiele lat związana była z korporacją z kapitałem międzynarodowym. W swojej działalności zajmuje się modelowaniem procesów biznesowych oraz wsparciem przy zarządzaniu projektami. – Jestem w stanie wejść do firmy, pomóc w jej restrukturyzacji oraz strukturyzacji, pomóc w uporządkowaniu oraz optymalizacji. W zamyśle jest również to, że chciałabym zajmować się outsourcingiem procesów biznesowych i mowa tu nie tylko o księgowości, ale i innych aspektach działalności gospodarczej, które mogą być obsługiwane przez firmę zewnętrzną – mówi Kamila Śniegoska – Jarmolik.  – Jesteśmy przyzwyczajeni, że outsourcing dotyczy ksiąg rachunkowych i rozliczeń finansowych, często przedsiębiorcy nie są świadomi jak wiele procesów można efektywnie realizować za pomocą pracowników zewnętrznych, z jak wielkimi oszczędnościami może się to wiązać i z jak dużą poprawą efektywności. Powala to biznesowi skupić się na istotnych rzeczach np. obsługą klientów, a wszystko co jest operacyjne i co nie jest główną działalnością firmy można oddać na zewnątrz. Jesteśmy bardziej elastyczni, bo małe firmy borykają się z trudnością w pozyskiwaniu pracowników, jest to trudne – musimy zapanować nad rotacjami, wyszkolić pracownika, utrzymać go, a często nie potrafimy zagospodarować do na pełen etat – dodaje specjalistka.

     - Najważniejsze jest by dobrze sprawdzić firmę z którą będziemy pracować. W pełni zrozumiałe jest, że przedsiębiorca obawia się oddać część kontroli nad swoją firmą podmiotowi, który nie będzie dostępny dla niego na miejscu. Pomiędzy przedsiębiorcą, a firmą outsourcingową musi być spisana dokładna umowa wskazująca wzajemne zobowiązania, firma powinna być odpowiednio „zmierzona”, jeżeli chodzi o działalność, by firma zajmująca się outsourcingiem wiedziała jakie ma konkretne zadania . Wzajemna wiedza o sobie również jest bardzo istotna. Chciałabym zaprosić do współpracy firmy zajmujące się sprzedażą czy obsługą systemów, każde przedsiębiorstwo ma swoją strukturę i organizację, jeżeli czujecie Państwo, że u Was w firmie procesy muszą zostać usprawnione czy zaktualizowane to jestem osobą, która może w tym pomóc – mówi Kamila Śniegoska – Jarmolik.

    Jakie są jeszcze inne zalety doradztwa zewnętrznego? Coraz większa ilość korporacji i większych firm decyduje się na współpracę z freelancerami i osobami działającymi na szerokim rynku dla wielu podmiotów, a nie tylko dla jednego przedsiębiorstwa, gdyż to właśnie z pozycji niezależnego dystansu widać najwięcej pozytywnych i negatywnych aspektów działalności danego przedsiębiorstwa. Będąc zaangażowanym w działalność firmy, trudno jest obiektywnie ocenić procesy w niej zachodzące. Specjalista zewnętrzny może więc pochwalić co robimy dobrze, skrytykować nasze błędy i doradzić jak je skorygować. Niezmiernie cenna jest także informacja o tym jak nasza firma odbierana jest przez konsumentów zewnętrznych, jaki jest jej wizerunek, jakie aspekty działalności i obsługi należałoby poprawić.

    Firma KSJ Business Consulting jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Serdecznie zachęcamy przedsiębiorców do współpracy!

ciekawi

 Firma Tygodnia Teatr

 

pfp27042018a