fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

Skandynawia staje się – obok Niemiec – najpoważniejszym partnerem biznesowym dla Szczecina i Pomorza Zachodniego. Dowodem na słuszność tej tezy może być fakt, że z każdym rokiem w naszym mieście przybywa inwestycji z duńskim, szwedzkim i norweskim kapitałem, a przedsiębiorcy z naszego regionu mówią już wprost, że skandynawska organizacja pracy staje się wzorem i pożądanym standardem nie tylko w wielkich firmach. W czwartek w Szczecinie odbyła się pierwsza konferencja  „Scandinavian-Polish Energy Debate in Szczecin” podczas której szeroko dyskutowano na temat trendów, wyzwań i perspektyw jakie rysują się przed branżą Odnawialnych Źródeł Energii w kontekście inwestycji skandynawskich w Szczecinie. Jakie płyną wnioski z tego spotkania? -    - Mamy wiele przedsięwzięć polsko-skandynawskich, a jest ich szczególnie dużo w branży energetyki odnawialnej. Zachodniopomorskie jest zagłębiem w tej dziedzinie – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. Organizatorem konferencji w Technoparku Pomerania jest Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej – członek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Najlepsi z branży OZE już inwestują w Szczecinie. Skandynawscy przedsiębiorcy coraz silniej obecni w naszym mieście

         Branża OZE to jeden z kluczowych sektorów w Szczecinie. W sposób naturalny to właśnie nasze miasto stanie się miejscem ważnej dyskusji o energetyce odnawialnej. - Szczecin słynie z mnogości firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii. To właśnie u nas inwestują światowi liderzy na rynku rozwiązań dla elektrowni wiatrowych. Tutaj tworzymy systemy elektryczne dla turbin ulokowanych na lądzie i morzu na całym świecie, szczecińskie firmy zajmują się też pełną obsługą farm wiatrowych - od tworzenia części po modernizacje i konsultacje. – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. W Szczecinie spotkali się przedstawiciele takich firm i instytucji jak: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Vestas, Ikea Retail, Bic Electric, Vattenfall Wind Power, a także przedstawiciele Ambasady Szwecji, Danii i Norwegii, by wspólnie dyskutować o przyszłości branży, a także dalej rozwijać kontakty.

        - Mamy wiele przedsięwzięć polsko-skandynawskich, a jest ich szczególnie dużo w branży energetyki odnawialnej. Zachodniopomorskie jest zagłębiem w tej dziedzinie , wiemy doskonale, że opieranie produkcji energii wyłącznie na węglu jest błędem, niedługo będziemy odczuwać to w naszych portfelach. Musimy szukać źródeł alternatywnych, Szczecin korzysta z energii pochodzącej z fotowoltaiki, chcemy stwarzać dobry klimat dla firm, które się zajmują OZE. To szansa na tworzenie dobrych miejsc pracy, takie spotkania jak dzisiaj przynoszą same korzyści i liczymy na efekty odczuwalne dla mieszkańców miasta – mówi Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Skandynawowie są tutaj świetnie przyjmowani jako pracodawcy, ale i jako partnerzy biznesowi”

         Branża energetyki odnawialnej w Szczecinie nierozerwalnie powiązana jest z firmami skandynawskimi, które coraz chętniej tu inwestują - w naszym regionie działa ponad dwieście firm z tym kapitałem. Na Pomorzu Zachodnim skandynawskie firmy zatrudniają łącznie około 15 tys. osób. Skandynawski styl bycia przedsiębiorców jest widoczny w kulturze zarządzania przedsięwzięciami o charakterze biznesowym, w HR oraz w ładzie korporacyjnym wielu firm. Jak mówią specjaliści firmy z Norwegii, Danii czy Szwecji mają swój styl funkcjonowania i styl polski jest im bliski. Skandynawom imponuje nasz zapał do pracy i kreatywność, a jednocześnie otwartość na podejmowanie nowych wyzwań, stąd rosnąca ilość inwestycji np. z duńskim kapitałem.

   Jak mówi Łucja Kalkstein z firmy Bic Electric, członek Regionalnej Polsko-Skandynawskiej Izby Gospodarczej na ulicach Szczecina coraz częściej słychać język… norweski. To znak, że ta kultura jest nam coraz bliższa: - Szczecin jest pod wpływem skandynawskiego biznesu, tych wzorców jest bardzo dużo np. organizacja firmy, kultura pracy czy organizacja zarządzania - mówi Łucja Kalkstein, przedstawiciel Regionalnej Polsko-Skandynawskiej Izby Gospodarczej. – Przedsiębiorcy z Danii, Norwegii i Szwecji świetnie się tutaj czują, rozmawiając z przedsiębiorcami skandynawskimi wszyscy podkreślają, że są tutaj świetnie przyjmowani jako pracodawcy, ale i jako partnerzy biznesowi – dodaje Łucja Kalkstein.

        To już kolejne wydarzenie biznesowe organizowane przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej wraz z międzynarodowymi izbami gospodarczymi i handlowymi. Pierwsze z nich poświęcone było tematyce prowadzenia biznesu z Wielką Brytanią, ryzyka kursowego oraz logistyki z Polski do Wielkiej Brytanii po Brexicie, a kolejne dotyczyło importu z Chin. Oba wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

   Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0