fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

 

„Działamy wspierająco, a nie weryfikująco” – jest porozumienie o współpracy między Północną Izbą Gospodarczą, a Krajową Administracją Skarbową.

W czwartek podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Północną Izbą Gospodarczą, a zachodniopomorskim oddziałem Krajowej Administracji Skarbowej. Cel porozumienia to umożliwienie przedsiębiorcom zrzeszonym w Izbie udziału w szkoleniach, warsztatach i spotkaniach tematycznych organizowanych przez KAS. – Fiskus w znaczącej mierze kojarzy się z kontrolami i obowiązkami, nasze porozumienie ma pokazać przedsiębiorcom, że celem instytucji nie jest ich „łupienie”, a egzekwowanie prawa. Jeżeli ktoś zna prawo, to nie będzie popełniać błędów – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Nasza instytucja ma w planach na rok 2020 podpisywanie kolejnych porozumień z instytucjami, z którymi współpraca może być wymierna dla naszych przedsiębiorców.

„Chcemy reagować na zapotrzebowanie przedsiębiorców”

     Podpisanie porozumienia to wspólna inicjatywa Krajowej Administracji Skarbowej oraz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie:  - Naszym zadaniem jest pobór podatków, ale w naszym interesie jest troska o przedsiębiorców i wyposażenie ich w odpowiednią, aktualną wiedzę z zakresu obszaru ich działania. Dzisiaj ustaliliśmy także, że odbywać się będą szkolenia dla przedsiębiorców, kilka spotkań jest w planach, a kilka już się odbyło i cieszyły się one zainteresowaniem – mówi  Jarosław Grzelak, dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie . – Spotykamy się z przedsiębiorcami lokalnie, na terenie przedsiębiorstw czy w miejscach takich jak Północna Izba Gospodarcza. Odbyły się już spotkania dotyczące podatku VAT, podatku PIT, wiele czasu poświęcono JPK, czyli zmianom w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Chcemy reagować na zapotrzebowanie przedsiębiorców, ostatni temat to skonsolidowany rachunek podatkowy, proponujemy więc kolejne spotkania i wspólne inicjatywy i chcemy by relacje na linii zachodniopomorski biznes – Krajowa Administracja Skarbowa były jak najbliższe – dodaje Monika Getka – Brzozowska, zastępca dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

   Wizerunek fiskusa wśród przedsiębiorców nie zawsze jest dobry. Podpisane w czwartek porozumienie to dowód na to, że stereotypy należy łamać: - Otwarcie na przedsiębiorców to nie kontrole, takie działania przewidziane są przez ordynację podatkową, w konkretnych przypadkach, to jest zupełnie inne zagadnienie. Nam chodzi o to by otworzyć się i działać dla przedsiębiorców wspierająco, a nie weryfikująco. Będziemy ułatwiać przedsiębiorcom poruszanie się w zawiłościach przepisów podatkowych, ale nie tylko. Chcemy by łatwiej mu było funkcjonować – dodaje Monika Getka – Brzozowska.

Czy możliwa jest partnerskie działanie między przedsiębiorcami, a fiskusem?

    Dla przedsiębiorców bliska współpraca z Krajową Administracją Skarbową również jest bardzo istotna. To kwestia dostępu do wiedzy: - Dobry kontakt to jest zawsze podstawa. Na spotkaniu dzisiaj otrzymaliśmy informacje o wielkiej chęci do współpracy, będzie to więc działalność partnerska, to porozumienie zawiera nową przestrzeń współpracy pomiędzy Północną Izbą Gospodarczą, a Krajową Administracją Skarbową. Nasi przedsiębiorcy, to zwykle sektor MŚP, wiele firm nie posiada swoich departamentów prawnych, taka współpraca daję więc szansę na dobre i bezpłatne konsultacje z pierwszej ręki – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

   - Przedsiębiorcy chcą współpracować z fiskusem, a fiskus chce mieć kontakt z przedsiębiorcami, nie ma co chować głowy w piasek. Przedsiębiorcy – jeżeli działają uczciwie – nie mogą się bać służb kontrolnych. Praktyki w krajach zachodu pokazują, że dobre relacje pomiędzy urzędami, a biznesem mogą być źródłem tylko pozytywnych rozwiązań – dodaje Jarosław Tarczyński.

    O efektach porozumienia będziemy informować Państwa na bieżąco na stronie internetowej Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Projekt bez tytułu 1

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0