fbpx

InfoDAY izba bg1

W roku 2020 zakaz handlu w niedzielę będzie jeszcze mocniej zaostrzony. Swobodny handel obowiązywać będzie w zaledwie siedem niedziel. Ograniczenie funkcjonuje już od kilku lat, a jego efekty nie są zadowalające dla tych, którzy mieli być największym beneficjentem zmian – mowa o kupcach i małych przedsiębiorcach.

  • Północna Izba Gospodarcza apeluje o ponowną dyskusję w tej materii i wypracowanie nowego kompromisu
  • Propozycja: dwie zapisane w umowie wolne niedziele dla pracownika, niezależnie od umowy między pracownikiem, a pracodawcą
  • Propozycja: 200% wynagrodzenia godzinowego dla pracowników podejmujących pracę w niedzielę
  • Przedsiębiorcy mają negatywną opinię o ograniczeniu handlu. Kupcy skarżą się na straty oraz na zmianę przyzwyczajeń konsumenckich.

 

Propozycje Północnej Izby Gospodarczej odnośnie handlu w niedzielę

     Zmiany dotyczące handlu w niedzielę progresywnie wchodzą w życie od 2018 roku. Według części przedsiębiorców zmiany nie przyniosły oczekiwanego efektu: -  Żyjemy w czasach kiedy zmienił się styl pracy i czas pracy. Jesteśmy w firmach od poniedziałku do piątku, często od rana do wieczora i w weekendy. Dla wielu jedynym dniem na zakupy była niedziela. Jest to ograniczenie możliwości zakupów dla osób intensywnie pracujących – mówi Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jak wyjaśnia Jarosław Tarczyński było wiele innych sposobów na uporządkowanie systemu pracy w weekendy, które byłyby mniej inwazyjne dla przedsiębiorców. Takie sugestie się pojawiały jednak strona rządowa nie brała ich pod uwagę: - Kompromisy dla polityków równoważą się z porażką, stąd nie spodziewam się wycofania z tych zmian. Warto jednak wypracować nowy kompromis w tej materii, zwróciłbym uwagę na czas pracy, czy na regulacje by dany pracownik mógł pracować np. dwie niedziele w miesiącu. Każdy z nas widzi jak zmienił się handel, marketingowo sieci dyskontowe przypuściły tak szeroki atak, że nie zostało zbyt wiele przestrzeni dla małych sklepów i targowisk – dodaje Prezes Jarosław Tarczyński.

      Dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Piotr Wolny dodaje, że regulowanie gospodarki poprzez zakazy i ograniczenia nie jest działaniem racjonalnym i propracowniczym:  - Obowiązkowe dwie wolne niedziele dla pracowników zatrudnionych na wszelkich rodzajach umów, zabezpieczenie pracownikom odpowiedniego poziomu wynagrodzenia za pracę w niedzielę np. 200% to propozycje, które naszym zdaniem byłyby kompromisem pomiędzy stanowiskiem Rządu i Związków Zawodowych, a przedsiębiorców – mówi Piotr Wolny.

Kupcy o handlu w niedzielę: „Spodziewamy się, że rok 2020 pogłębi kłopotliwą sytuacje w handlu” Szacowane spadki obrotów to -30%

      W temacie handlu w niedzielę najistotniejszy powinien być głos przedsiębiorców. W Północnej Izbie Gospodarczej zrzeszone są instytucje zajmujące się handlem kupieckim. Jak mówi Dariusz Jędrzejewski, Prezes Spółki Turzyn ograniczenie handlu w niedzielę długoterminowo nie wyszło małym przedsiębiorcom na dobre: - Spodziewamy się, że rok 2020 pogłębi kłopotliwą sytuacje w handlu. Nasza praca obciążona jest pewnymi kosztami stałymi, które nie zmieniają się w zależności od ilości dni tygodnia, a niedziela była dniem o zwiększonym ruchu. Ludzie już inaczej planują sobie czas, nie odnotowaliśmy żeby obroty w piątek i w sobotę zrekompensowały nam zmianę w możliwości handlu w niedzielę – dodaje Dariusz Jędrzejewski.

  Wielu przedsiębiorców – mimo możliwości – nie zdecydowało się na prowadzenie handlu w niedzielę. Powodem jest to, że ludzie odzwyczajeni od niedzielnych zakupów nie odwiedzają targowisk nawet jeżeli sklepy tam są otwarte. Nie jest więc wykluczone, że ograniczenie handlu w niedziele w znaczący sposób wpływa na kondycję najmniejszych przedsiębiorców: - Spadki w obrotach widoczne są na poziomie 30%. Ustawa w założeniach miała poprawić nasz byt, a zadziało się wręcz odwrotnie, nie myśleliśmy, że odbije się to na nas tak mocno. Ten temat musi być na nowo dyskutowany, my od lat byliśmy zwolennikami ograniczenia handlu w niedzielę, ale to się nie sprawdziło – mówi Mirosław Wołosewicz, Prezes Kupieckiej Izby Gospodarczej. – Trzeba usiąść, porozmawiać, życie zweryfikowało nas bardzo brutalnie – dodaje.

     Przypomnijmy, że ograniczenie handlu w niedzielę nie dotyczy: stacji benzynowych, aptek, lokali rozrywkowych, aptek, restauracji, punktów z pamiątkami, placówek pocztowych, sklepów na dworcach, w portach lotniczych i