fbpx

InfoDAY izba bg1

Aktualne informacje dotyczące rynku pracy na Pomorzu Zachodnim pokazują ustabilizowaną sytuację jeżeli chodzi o stopę bezrobocia – jest to wskaźnik poniżej 7%, ale nie ma mowy już o dynamicznych spadkach, jak to miało miejsce jeszcze rok temu. Specjaliści wskazują, że może to być efekt europejskiego spowolnienia gospodarczego. Zamartwianie się jednak nie jest wskazane, bo rynek pracy dawno nie miał się tak dobrze. Bezrobocie w Szczecinie jest rekordowo niskie, ofert pracy przybywa, inwestorów nie brakuje. Brakuje tylko ludzi, którzy będą gotowi do podejmowania pracy. Czy rok 2020 w tym zakresie przyniesie zmiany?

  • Bezrobocie kwalifikowane w województwie zachodniopomorskim wynosi 6,8%, w Szczecinie ten wskaźnik to zaledwie 2,4%
  • Przedsiębiorcy w planach na rok 2020 są ostrożniejsi niż rok wcześniej
  • Rośnie liczba ofert pracy. Obecnie według danych WUP poszukiwanych jest blisko 5 tysięcy pracowników, dane rynkowe mogą wskazywać, że ta liczba będzie nawet pięciokrotnie wyższa

„Przedsiębiorcy są ostrożniejsi jeżeli chodzi o plany na rok 2020”

   Przedsiębiorcy nie ukrywają obaw związanych z zapowiadanym spowolnieniem gospodarczym. Na ten moment nie odbija się to jednak w strukturze zatrudnienia w regionie. Stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wynosi obecnie 6.8% i jest to jeden z najniższych wskaźników w historii. Dla porównania w Szczecinie bez pracy pozostaje zaledwie… 2,4% mieszkańców. Mniej nie było nigdy. Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje się dużą rozbieżnością struktury jeżeli chodzi o bezrobocie. W Kołobrzegu czy Goleniowie bez pracy jest zaledwie 1-2% mieszkańców, ale w powiatach białogardzkim i łobeskim te wskaźniki mogą przekraczać 15%.

   Jak wyglądać będzie sytuacja w roku 2020? W rozmowie z Północną Izbą Gospodarczą dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie przekonuje, że nie ma obaw by bezrobocie zaczęło rosnąć, ale tempo dalszych spadków pozostaje niewiadomą: - Możemy spodziewać się stabilizacji na rynku pracy. Nic nie wskazuje na to byśmy mieli spodziewać się załamania na rynku i wzrostu bezrobocia, choć przyznać trzeba, że przedsiębiorcy są ostrożniejsi jeżeli chodzi o plany na rok 2020 niż podczas deklaracji na początku roku 2019. Poziom jest historycznie najniższy – bezrobocie to 6,8% przy zarejestrowanych bezrobotnych w licznie 41 tysięcy, czyli 5 tysięcy mniej niż rok temu. Rynek jest już ustabilizowany i nie spodziewałbym się większych spadków, bo prawda jest taka, że jak ktoś szukał pracy to na pewno już ją znalazł – mówi dyrektor Andrzej Przewoda.

Handel, usługi, ICT i budownictwo nadal będą zatrudniać

   Sygnały płynące z gospodarki powodują, że przedsiębiorcy są ostrożniejsi niż jeszcze rok temu, ale większość deklaruje dalszą chęć pozyskiwania pracowników i rozwijania firmy. Właściciele firm planują zwiększanie zatrudnienia, ale pierwszy raz od wielu kwartałów liczba firm planujących utrzymanie zatrudnienia jest większa niż planująca przyjmowanie nowych pracowników.

   Jakie branże w roku 2020 będą najaktywniej pozyskiwać pracowników, a jakie będą utrzymywać zatrudnienie lub zwalniać? Statystyki ogólnopolskie pokazują, że wciąż brakuje pracowników w usługach, branży BPO i ICT oraz w budownictwie. Ciekawie wyglądają informacje ze świata handlu, gdzie jedne sieci masowo zatrudniają i poszukują pracowników, a inne ograniczają obecność w Polsce i szykują się do zwolnień: - Zapotrzebowanie na pracowników widać wszędzie; w sprzedaży, w branży budowlanej, mowa o osobach z wysokimi kwalifikacjami jak i osób z wykształceniem podstawowym – mówi Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

    Obok malejącego bezrobocia w naszym regionie z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba ofert pracy. Obecnie pracodawcy poszukują ponad 4.700 pracowników. W grudniu 2018 roku liczba ofert w województwie zachodniopomorskim była o 800 niższa i wynosiła nieco ponad 3.900.